Acronis True İmage ile Windows ve Resim Yedekleme

Powered by WP Review

Acronis True Image, tüm dünya da bilinen ve Türkiye’ye Norton Ghost 2003’den sonra gelen en iyi yedekleme ve geri yükleme programıdır. Bununla birlikte uygulamanın disk imajının yanı sıra diskin yaratılmasında dahi kullanabileceği gibi gerçekleştirebileceği bir çok özellikleri var. Konunun başında anlatıyorum ki, yeni bir bilgisayar sahibi olduğunuz zaman beraber gelmeyen ve Windows yedeklemelerinin bir kaç takım problemlerini bile çözebileceksiniz.

Nasıl yani şimdi derseniz, Acronis True Image ile ilk gün aldığınız yedeğini bile yıllar sonra tekrardan yükleyerek geri getirebilirsiniz. Bir kaç ipucu ile, gelin beraber bir göz atalım uzun mu uzun Acronis True Image ile bilgisayarımızı yedeklemeye.

Virüsler

ng_active_protection

Bir fidye saldırısı ile karşı karşıya kalındığında bile verilerin sürekli kullanılabilirliğini sağlayın. Patent bekleyen Acronis Active Protection, fidye yazılımı nedeniyle dosyalarınızı, yedeklemelerinizi ve yazılımlarınızı korumak için ransomware saldırılarını aktif olarak algılamak ve etkisiz hale getirmek için endüstride önde gelen teknikleri kullanır. Aktif Koruma, arka planda çalışır, sistem performansını en düşük düzeyde etkiler ve virüsten koruma yazılımı ve Windows Defender ile çakışmaz. Bu özellik şu anda yalnızca Windows için Premium Abonelik’te bulunmaktadır.

Güvenli mi?

ng_acronis_notary

Yedeklediğiniz verilerin değişmediğinden emin olun – orijinal olarak yedeklediğiniz şeyle aynı, biraz küçüktür. Acronis Notary ™ teknolojisi, bir günlük, ay veya yılların sahip olduğunuz bir dosyanın orijinal olarak yedeklendiğinden emin olabilmeniz için benzersiz bir sertifika oluşturmak için ortak Ethereum’üz gelen Blockchain teknolojisini kullanır.

 

 

Office Dosyalarım

ng_acronis_eSign

Bir veya daha fazla kişinin yedeklediğiniz bir belgeyi elektronik olarak imzalamasını ister misiniz? Elektronik imzayı istemek için Acronis ASign kullanın. İmzaları dijital olarak yakalayın ve imza, zaman damgaları ve diğer bilgilerin resimlerini içeren benzersiz bir sertifika oluşturun. Bu sertifika, herhangi bir zamanda blok zincir teknolojisi kullanılarak otantik olarak doğrulanabilen bir denetim izidir.

Güvenlik

ng_active_protection

Acronis True Image Next Generation, dosyaların müdahale veya değişikliklere karşı güvenli olmasını sağlar. Gelişmiş algoritmalar verileri nerede bulunduğu ve dosyaları transit haldeyken şifrelemektedir. İster Windows veya MacOS olsun ister yerel ister bulut olsun, iOS veya Android veya hatta Facebook yedeklemeleri olsun, dosyalar askeri sınıf algoritmaları ile şifrelenir. Ve bir aile için birden fazla aygıtı korumak için bir Acronis hesabını kullanırsanız, parolalar ve şifreleme, aile üyelerinin aynı hesaptaki dosyaları birbirinden korumasına izin verir.

Görüntüler ve Belgeler

Hızlı bir kurtarma veya başka bir bilgisayara geçiş yapmak için, tüm bir diskin veya seçilen bölümün

Tam kopyasını oluşturun. “Bilgisayar çöküp atmuyorsa öyle değil, ama sabit diskim çöktüğümde zor bir yolla öğrendim ve o sırada yedekleme çözümü Carbonite, tüm dosyalarımı yedekleyemedi. Kısa bir süre sonra Acronis’e geçtim ve sadece bilgisayarımı değil, karım da kurtuldu. ”

Dosya ve Klasörler

Her şeyi yedeklemek istemediğiniz zamanlar için tam bir görüntü yedeklemesi yerine seçilen dosyaları ve klasörleri yedekleyin.

 

 

 

Güçlü kurtarma seçenekleri

 

Her şeyi kurtarın. Bir dosyayı veya bir klasörü kurtarın. Mobil cihaz içeriğini kurtarın. Yedekleme hiyerarşilerini ve dosyalarını, bir web tarayıcısı aracılığıyla herhangi bir yerden güvenli bir şekilde görüntüleyin.

 

Arka Plan

Yedekleme işlemleri, sisteminiz çalışıyorken arka planda gerçekleştirilir. Performansı etkilemediğinden yedekleme sırasında çalışabilirsiniz.

 

Deneyin ve Karar Verin

Yeni yazılımı, sürücüleri, sistem güncellemelerini ve daha fazlasını, değişiklik yapmadan önce

bilgisayarınızı tam olarak nasıl ayarlayacağınız bir geri yükleme noktası ile güvenle deneyin.

 

 

 

Tarih ve Saat Derdi Yok

Gerektiği kadar çok farklı yedekleme planlayın. Tam yedeklemeleri günlük veya haftalık olarak planlayın ve belirli klasörleri daha sık yedekleyin veya hatta sürekli olarak kaydedin. Daha iyi koruma için yedeklemeleri birden fazla hedefe yapılandırın. Hatta yedekleme planlarını uzaktan yönetebilirsiniz.

 

Esnek yedekleme planları

 

Her seferinde tam bir yedek oluşturun. Veya hız ve depolama gereksinimlerinizi temel alan sürüm zinciri, artımlı, diferansiyel veya özel düzenleri kullanın.

 

Uzaktan Yönetebilme

Konumdan bağımsız olarak herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz için yedeklemeleri yapılandırın ve durumu gözden geçirin. Aile veya ev ofis veri koruması için idealdir.

 

 

Krom / Explorer / Kenar / Mozilla

Dosyalarınıza her zaman herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz.Tek bir dosyaya ihtiyacınız varsa, bir daha bilgisayarınızı almak için bir daha asla eve ya da ofise dönmemelisiniz.

 

 

 

Sosyal Yedekleme ve Kurtarma

Kazayla silinmesine veya sosyal ağ hatalarıyla anılarınızı ve fotoğraflarınızı silmesine izin vermeyin. Otomatik olarak Facebook’u yedekleyin.

 • Yedekleme boyutunu azaltmak için, her seferinde değil, yalnızca feed’inizdeki değişiklikleri yeminize yedekleyin.
 • Arka planda kullanıcı müdahalesi olmadan çalışır.
 • Yerli sosyal medya araçlarına güvenmeden görüntülerinizi tam kontrol ettirin.
 • Facebook yedeklemelerine göz atın veya bunları kimlik bilgilerinizin bulunduğu aynı veya alternatif bir Facebook hesabında kurun.

Arşivler ZIP/RAR

Eski dosyaları yerel sürücülere veya buluta güvenli bir şekilde arşivleyerek yerden tasarruf edin. Ancak

 

Windows Gezgini veya Mac Finder’daki simgeler yoluyla veya web tarayıcısı üzerinden kolay erişime sahip olabilirsiniz.

 

 

 • Disk Klonlama

  Tam bir eşleme oluşturmak için işletim sistemlerini, programları, ayarları ve tüm verileri daha büyük veya daha hızlı bir diske geçirmek için tüm diski kopyalayın.

 • Sıkıştırma

  Depolama kullanımını en aza indirgemek için tüm yedek dosyalar otomatik olarak sıkıştırılır.

 • Yedekleme yorumları

Yedekleme planlarınıza yorum ekleyerek hiçbir zaman bir yedekleme içeriğini unutmayın.

 • Otomatik yedekleme temizleme

Depolama kullanımını optimize etmek için sürümlerin sayısını veya süresini sınırlayın veya yedek boyut sınırlarını ayarlayın. Bu, birden fazla bilgisayarı bir depolama yerine yedeklerken özellikle önemlidir.

 • Yedek bölme

Otomatik olarak yedekleme dosyalarını çeşitli dış ortamlara kopyalamak veya dosya boyutu sınırlamaları ile bulut servislerine yüklemek için daha küçük dosyalara bölün.

Acronis True Image Kurulumu

Hemencecik Acronis sayfasına giderek, yedekleme programını indirmeye başlayalım. İndirmesi internetinizin hızı bağlı olarak farklılık gösterebilecektir. Bu yüzden biraz sabır etmeniz gerekiyor. İndirme işlemi bittikten sonra, Acronis dosyayısını çalıştırıp dosyalarını çıkartmasını bekleyelim.

01-Acronis-True-Görüntü-açma

Standart kurulum ekranları, herhangi bir seçenek sunmuyor, install diyebililriz,

02-Acronis-True-Görüntü-Install

Kurulum işlemi başladı, bu biraz 3/5 dakika falan sürebiliyor,

03-Acronis-True-Görüntü-Yükleme

Acronis True Image, yedekleme ve geri yükleme programınız yüklemesini tamamladı. Start diyerek başlatalım,

Acronis True Image, lisans sözleşmesi pek okuyanımız yok ama bir kişi Gizlilik sözleşmesini okuyarak şirketten para kazandığını biliyor muydunuz. O yüzden ingilizce seviyeniz iyi ise okumanız da fayda var diye görüyorum.

Acronis True Image güncel sürümünü kullandığımız için, eklenen özelliklerinde bahsediyor. İster ileri diyerek eklenen özellikleri görebilir ya da üst köşede yer alan X işaretine basabilirsiniz.

Bu üyelik işlemlerini bende zorunluluk haline getireceğim, her bir yere üye olmaktan bıktım. Saniye başı bir yerlerden mail geliyor. Burada da üyelik işlemlerini tamamlayınız güncel kullandığınız ve ya ikinci bir hesabınız var ise onu da yazabilirsiniz.

30 günlük deneme sürümü kullanacağız, bu kadar süreli kullanabilmemiz için mail kutunuzu ziyaret etmeniz gerekiyor. Acronis tarafından gönderilen 30 günlük aktivasyon kodunu eklemeniz gerekmektedir.

Norton Ghost 2003 vardı hatırlayanlarınız vardır belki o zamanlar onu kullanmak adeta bir ölümdü, WIN98 ile disket kurulumları, WIN XP ilk çıktığı zaman alışmalar zor oldu sürekli bilgisayarı bozmalar bir şeyler denemeler ve filmin sonunu biliyorsunuz mavi ekranlar, zırt pırt açılan explorer bilgisayarı şova çeviren popuplar ve baştan bilgisayarı yeniden yüklemek.

Sürücü problemleri o olmadı, bu olmadı, ses çıktı çıkmadı, ekran kartı sürücüsünün mavi ekran problemleri daha neler neler şimdi burada anlatmak olmaz. O yüzden Acronis True Image, yedekleme ve geri yükleme ile güzel paralar kazanmıştım zamanında.

Hakkını vermem lazım, CD ile zamanında 1 saat beklerken yüklemesini, benim yaptığım 2 ya da 3 saatte yaptığım işi Acronis beş dakikada yapabilmesi beni hayretlere düşürmüştü. O gün bugündür, kullanmaya özen gösteriyorum.

WIN XP desteği artık olmadığı için kullanıyor musunuz bilmiyorum, belki işletme ve ya muhasebeciler kullanma zorunluluğu hala olabilir, destek alamadıkları için bunu muhakkak kullanmaları gerektiğinin altını çizmem gerekiyor.

Biz ne yapabiliriz misal derseniz, ben genelde bilgisayarımı site ve bir kaç tasarım programları ve gerekli duyduğum canım isterse özlediğim programlar ile uğraşıyorum. Ve bunları bilgisayarı baştan yükle, programlar, güncelleştirmeler vs. vs. bir sürü zaman kaybı biliyorsunuz.

Önerim bilgisayarını yeniden yükleyenler içindir, çünkü temiz bir işletim sistemi ile yedek almanız daha iyidir. Ve kesinlikle ama kesinlikle DISC image almanız gerekiyor, ya da flash disketinize media builder yükleminizi tavsiye ediyorum ve altını çiziyorum ona göre.

Sonra bana bilgisayarımı eski haline alamadım, elimde bir şey yoktu. bilgisayarcı bilmiyordu kayboldu yok demediniz öyle bir şey demeyin bozuşuruz ona göre.

Evet şimdilik yeter, Entire PC bilgisayarımız HDD özelliklerini C/D/E HDD bölümlerimizi gösteriyor. Disk and Partions ise ,

Hard diskimizde ki C bölümünde yer alan dosyaları D bölümüne almaya yarıyor. Ya da şöyle diyeyyim bilgisayarımızda ki C ve D bölümlerini taşınabilir bir HDD’ yede alabiliriz.

Ben Windows’ u komple yedeklemesini istemiyorum, sadece resimlerim, metinlerim vs vs bunları istiyorum sadece diyeceksiniz, Files and folders seçmemiz gerekiyor.

Hangi klasör ve ya klasörlerinizi sizin için önemli ise onları seçebilirsiniz,

C HDD Yedeğini Alma

Gelelim C HDD yedeğini almaya, Disk and partions ve Select destination ekranı geldi. Select destination kutucuğunu işaretleyiniz.

C hard disk bölümünün kullandığı alan benim alan ile aynı olmayabilir 55.5 GB yazdığına bakmayınız. C hard diskimizin yedeğini almamız için seçenek ekranı gelecektir. Flash disk, bulut sistemleri ya da D bölümüne yedekleme yapabilirsiniz.

Acronis Cloud bulut sisteminine yükleyebilirsiniz, unutmayınız, Vista, 7 8, 8.1 ve 10 işletim sistemlerinin yedeklemesi biraz uzun sürecektir. İnternetiniz bu konuda yüzünüzü güldürüyorsa bulut sürücülerine yükleyebilirsiniz. O yok olmaz derseniz flash diskinize de yükleyebilirsiniz, yukarıda bahsettiğim gibi alan için büyük bir kapasiteli flash disk lazım 8 GB işinizi görmeyecektir. 32 GB ya da 64 GB gibi büyük kapasiteli diskler kullanmanızı öneriyorum.

Ya da D bölümüne yükleyip, sonradan flash diskinize yedeğini de alabilirsiniz. D sürücüsüne yükleyecek iseniz Browse simgesine tıklayınız ve D yolunu gösterip,

New Folder ile yeni klasör oluşturalım, benim oluşturmuş olduğum klasör WPDersler, siz istediğini belirleyebilirsiniz.

C hard diskimizin yedek alma işlemi başladı, resmin en altında ya da Acronis programınızın alt bölümünde Backing Up yazıyor, yedeklenen GB boyutunu da oradan görebilirsiniz.

Şuan yedekleme işleminin bitmesini bekliyorum bu benim için biraz uzun süreceği için başka özelliklerde anlatayım.  Tools bölümü ise Acronis yedekleme ve geri yükleme programının image, ISO ya da genelde kullandığımız kalıp dosyası oluşturmaya yarayan bölümdür.

Rescue Media Builder, 1 GB, 2 GB, 4 GB boyut burada önemli değildir, çünkü oluşturacağı dosya boyutu 300 MB ya da 400 MB falan yer ayırıyor.

Rescue Media Builder, tıkladıktan sonra Acronis Bootable Rescue Media yazanı işaretleyiniz,

Gelen ekran seçeneklerinde ise ISO , DVD RW boş CD/DVD’ ye yazabilirsiniz. Ben flash disk takmadığım için ekranda gözükmüyor. Siz taktığınız da flash disketiniz gözükecektir. İşaretleyin ve ilerleyin

İşaretleme yaptıktan sonra, flash diskininizi biçimlendirecektir, ona göre dosyalarını yedek almayı unutmayınız, Bir şey yapıyoruz derken ondan da olmayalım. İşlemimizin bitmesi için Proceed diyerek kalıbı yazmasını bekleyebilir ve artık bir Acronis yedekleme ve geri yükleme ile ilgili image dosyanız olmuş oldu.

Boot dosyası oluşturuluyor, 577 MB yer kaplıyormuş iyiymiş,

Boot oluşturmamız tamamlandı, bilgisayarımızın bir gün yedeğini alacağımız zaman, bios bölümüne girerek Hard Drive bölümünden Flash Disk seçiniz ce Save Changes deyiniz. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Acronis ekranı gelecektir ve image dosyanızı C HDD yükleyeceğini ayarlayın ve kurulmasını bekleyiniz.

Eğer sürekli olarak yedeklemesini yapmasını istemiyorsanız, flash diskinize yazarak programı kaldırabilir ya da msconfig komutları ile açılıştan kaldırabilir, ya da CCleaner temizleme programı ile de dediklerimi yapabilirsiniz.

Umarım bu makale ‘Acronis True Image ile Dosyaları Yedekleme‘ makalem sizlerin yararınıza olmuştur. Herhangi soru ve sorunlarınız için yorum bırakmayı unutmayınız.

Summary
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Software Name
Acronis True Image 2017
Operating System
Windows 10
Software Category
Multimedia
Price
USD 49,99
Landing Page

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir