wordpress-settings

Sitenizi Kurduktan Sonra Gerekli 12 Temel Görev

WordPress’in yüklenmesi yalnızca birkaç dakika alır ve kurulum gerçekleştikten sonra siteniz kullanıma hazırdır.

Doğrudan dalmak ve ilk içerik yayınlamaya çalışmak cazip olsa da, bu 12 temel görevi tamamlayarak, sitenizi mükemmel bir başlangıç ​​yapmakla kalmayıp, aynı zamanda kendinizi çok fazla potansiyel baş ağrısından kurtarabilirsiniz.

Bu temel WordPress kurulum görevleri arasında, güvenlik önerileri, SEO ipuçları ve site hızını iyileştirmenin yolları vardır; bir temanın seçilmesinden ve içeriğinizin sosyal açıdan daha paylaşılabilir hale getirilmesinden bahsetmiyorum.

Bu 12 hızlı görevi tamamlayarak, WordPress web sitenizin sağlam temellere dayandığından emin olabilirsiniz.

Not: henüz WordPress’i kurmadıysanız, WordPress’in nasıl kurulacağını öğrenmek için burayı tıklayın.

wordpress-settings
wordpress-settings

1. Örnek içeriği kaldırın

WordPress’in iş yapma biçimiyle başa çıkmanıza yardımcı olmak için, yeni bir yükleme bazı örnek içerikler içerecektir.

Sitenizi oluşturmaya hazır olduğunuzda bu örnek içerik kaldırılmalı ve aşağıdaki yerlerde bulunabilir:

  • ‘Merhaba Dünya’ mesajı
  • ‘Örnek Sayfa’ sayfası
  • ‘By WordPress’ yorumu
  • ‘Merhaba Dolly’ eklentisi

Yeni WordPress sitenizdeki tüm örnek içeriği kaldırmak için yukarıdaki maddeleri silin.

2. Dizin taramasını .htaccess üzerinden devre dışı bırakın

Bu, sitenizin güvenliğini sağlamak için gerçekleştirmeniz gereken hızlı bir işlemdir. Dizine göz atma özürlü olmaksızın kimse web barındırma alanınızdaki dosyaları keşfetmekten ve bu dosyaları tek tek indirmekten, ya da daha da kötüsü, bir saldırı başlatmak ve sitenize erişmek için güvenlik açıklarını aramak için özgürdür.

Dizine göz atmayı devre dışı bırakmak için, web sitenizi barındıran sunucudaki .htaccess dosyasına erişmeniz ve bu satırı şu satıra sonuna eklemeniz gerekir.

Options –Indexes

3. Kalıcı bağlantılarınızı değiştirin

Kalıcı bağlantılar (Permalinks), sitenizdeki tek tek yayınların ve sayfaların URL’leri veya adresidir. Varsayılan WordPress Kalıcı bağlantılar (Permalinks), seçimi çok kullanıcı dostu veya sezgisel değildir ve her yayının URL’sini bir sayıya ayarlar.

Sadece bir ayarı  değiştirerek, WordPress’e yazı unvanını o yazının URL’si olarak kullanmasını söyleyebilirsiniz. Yönetici kontrol panelinden Ayarlar> Kalıcı bağlantılar (Permalinks)’e gidin ve seçeneklerden ‘Yazı ismi‘ seçeneğini seçin.

Artık bireysel yayınlarınızın adresleri çok daha görsel olarak daha hoş, daha kullanıcı dostu olacak ve sitenizin SEO derecelendirmesine de yardımcı olacak.

4. Temanızı yükleyin

WordPress temalarının bolluğu en büyük satış noktalarından biridir. Basitçe bir tema yükleyerek sitenize kendi görünümünü verebilir ve kalabalığın öne çıkmasına yardımcı olacağını hissedersiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ücretsiz temalar olmasına rağmen, geliştiricilerin en iyi tasarımlarını, özelliklerini ve devam eden desteğini istiyorsanız, en iyi temayı seçmek akıllı bir seçimdir. Ücretsiz tema seçimleri için açmış olduğumuz ücretsiz temalar konumuza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

5. Güvenlik eklentilerini kurun

Etkili bir güvenlik eklentisiyle, WordPress sitenizin güvenliğini, mevcut tehditlere ve gelecekteki tehditlere karşı zahmetsizce sertleştirebilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek olsa da, iThemes Security Pro eklentisi büyük bir önem arzetmektedir. Bu eklentiyi get go’den kurarsanız, bir güvenlik ihlalinden sonra sitenizi kurtarmak için herhangi bir kesme onarım ve kötü amaçlı yazılım kaldırma hizmetinden yararlanmak zorunda değilsiniz.

6. Yedekleme eklentileri kurun

Bir güvenlik eklentisi sitenizi korsanlar, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlardan koruduğu halde, web sitenizin ve içeriğinizin yedeklenmesini sağlamak önemlidir. BackWPup ve Dropbox’a Yedekleme gibi bununla ilgilenebilecek birkaç ücretsiz eklenti var, ancak tüm olasılıkların üstesinden gelebilecek kapsamlı bir hizmet istiyorsanız, o zaman bir premium seçenek muhtemelen en iyi seçenektir.

WordPress için ücretsiz yedekleme servislerinden biri olan UpdraftPlus WordPress Backup Plugin’i şiddetle tavsiye edilir.

UpdraftPlus WordPress Backup  sitenize bakarsa, sitenizde çalışırken bir şeylerin ters gittiğinde içeriğinizi kolayca geri yükleyebilirsiniz seçeneği ile tüm web sitenizin yerinde olmayan zamanlanmış yedeklemeler elde edersiniz.

7. Yorum spam engelleme eklentileri yükleyin

Yepyeni bir WordPress sitesinin blog yazısı yorum formları aracılığıyla kendi sitenize geri bağlantı kurmayı umut eden spam göndericilerinin ne kadar hızlı bir şekilde olacağı şaşırtıcıdır.

Yorum yapan spam göndericilerin yerlerini değiştirmesini durdurmak için sitenizi korumak için kullanabileceğiniz eklentiler vardır:

  • Akismet, yeni WordPress kurulumları ile birlikte önceden kurulmuş olarak sunulan ücretsiz bir WordPress eklentisidir ve spam’leri spam olarak engellemenin kolay bir yoludur.
  • GASP başka bir ücretsiz eklentidir ancak bu sefer blogunuzu hedeflemeye çalışan spam botları yenmek için yorum formuna basit ama etkili bir onay kutusu ekliyor.
  • Disqus , sadece spam gönderenlere karşı mücadele etmekle kalmayıp, sosyal medya oturum açma ve daha fazlasını içeren WordPress yorum sistemini de güncelleyen bir eklentidir.

Spam zaman alıcıdır, ancak bu ücretsiz eklentilerden birini kullanarak, bu günlük görevinizi yapılacaklar listenizin aşağısına geçebilirsiniz.

8. Bir SEO eklentisi kurun

Web sitenizin iyi bir arama motoru optimizasyonu (SEO), bir gün bir avuç ziyaretçi ve oldukça ticareti olan bir blog arasındaki farkı yaratan şeydir.

WordPress kutunun dışına iyi SEO bilgilerini, ancak Yoast eklentisi ile ücretsiz WordPress SEO’yu yükleyerek, sitenizin Google’dan ve diğer arama motorlarından en çok ziyaretçi almak için mümkün olan en iyi şekilde kurulmasını sağlayabilirsiniz .

9. Bir sosyal paylaşım eklentisi kurun

İyi SEO, sitenize arama motorlarından gelen ziyaretçileri sunarken, içeriğinizi mümkün olduğunca kolay paylaşılabilir hale getirmek, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan gelen trafiği büyük miktarda getirebilir.

Tavsiye edilen birkaç sosyal paylaşım eklentisi bulunmaktadır ve sitenize bir tane ekleyerek, okuyucularınızın içeriğini arkadaşlarıyla ve takipçilerinizle paylaşma şansınızı büyük oranda artırabilirsiniz:

10. Bir önbellek eklentisi kurun

Bir önbellek eklentisi, WordPress sitenizin ve içeriğinin yüklenmesi için geçen süreyi artıracaktır. Hızlı bir yükleme sitesine sahip olmaktaki iki ana avantaj, yavaş web sitelerinin ziyaretçileri kapatması ve arama motorlarındaki sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkilemesi olabilir.

W3 Toplam Önbellek veya WP Süper Önbellek gibi ücretsiz bir önbellek eklentisi kurarak ve biraz daha çaba harcayarak, daha keyifli bir kullanıcı deneyimi için sitenizin sayfa hızı sürelerini artırmak için uzun bir yol kat edebilirsiniz.

11. Kullanıcı profilini oluştur

Kullanıcı profilinizi doldurmanız, okuyucularınıza daha fazla şey tanımasına ve umarım onlarla sizinle daha iyi iletişime geçebilmenize yardımcı olur.

Bir için kaydolduysanız sitenizde yönetici alanından> Kullanıcılara Profilinizi giderek, yayınladığınız yazılarda kullanılacak ekran adını girebilir, bazı biyografik bilgi vermek ve ücretsiz Gravatar hesaba seni Avatar fotoğrafınızı sitenizdeki profilinizin bir parçası olarak göstermeye başlayabilir.

Fancier Author Box veya Fanciest Author Box gibi bir yazar kutusu eklentisi , yazarın biyografisinin okurlarına nasıl gösterildiğini geliştirmenize yardımcı olabilir ve onlara sizinle iletişime geçmek için size daha fazla seçenek sunar.

12. İsteğe bağlı form ekle

Bir e-posta listesi oluşturma, insanların blogunuza geri gelmesini sağlayacak en iyi yollardan biridir.

Sosyal medyadan çok daha etkili ve çok kişisel.

Blogunuza opt-in formları eklemek için kullanabileceğiniz birçok eklenti bulunmaktadır . Önemli olan okuyucularınızın kaydolmasını kolaylaştırmanızdır.

Sonuç

WordPress’i kurduktan sonra bu 12 önemli görevi tamamlayarak, sitenizin güvenli, yedeklenmiş, harika görünen ve ilk postuna hazır olmasını sağlayabilirsiniz.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Sitenizi Kurduktan Sonra Gerekli 12 Temel Görev
Verilen Puan
51star1star1star1star1star
Powered by WP Review

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir