Bağlantı Şeması Nedir?

Bağlantı şeması nedir?

Bir bağlantı şeması, bir bağlantı kurduğunuzda veya insanlara faydalı olmaktan ziyade algılanmış sıralama veya parasal yararlar ile bağlantılıdır.

Bize bir bağlantı şeması nedir dikkate almak için ne olduğunu düşünmek için iyi bir fikir olacağını değil bir bağlantı şeması ….

Bir bağlantının asıl amacı, web sitenizin ziyaretçileri için yararlı olacağını düşündüğünüz bir web sitesini önermekti. Bir bağlantı şemasına katılıp katılmadığınızı belirlemek çok basittir.

Ziyaretçileriniz için yararlı olan bir web sitesini önermek dışında herhangi bir nedenle bir bağ oluşturuyorsanız, bir çeşit bağlantı şemasına sahipsiniz demektir.

Bağlantı şemasında olup olmadığınızı belirleme.

Google, bağlantı planlarını düşündükleri şeylerin büyük bir kısmını 1sağladı …

Bazı genel örnekler şunlardır:

 • Buna bağlantılar için para alışverişi veya bağlantı içeren yayınlar da dahildir; Bağlantılar için mal veya hizmet alışverişinde bulunmak; Ya da birisine “ücretsiz” bir ürün göndererek, onunla ilgili yazdıklarından ve bir bağlantı da dahil olmak üzere
 • Aşırı bağlantı değişimi (“Bana bağlantı verin ve size bağlantı vereceğim”) veya ortak sayfalar yalnızca çapraz bağlama uğruna
 • Anahtar kelimeleri zengin çapa metin bağlantılarıyla büyük ölçekli makale pazarlaması veya konuk gönderim kampanyaları
 • Sitenize bağlantılar oluşturmak için otomatik programları veya hizmetleri kullanma

Ücretli bağlantılara örnekler de belirtilmiştir:

  • PageRank’ı geçen metin reklamları
  • Düşük kaliteli dizin veya yer işareti site bağlantıları
 • Çeşitli sitelerde dağıtılan widget’lerde yer alan, anahtar kelimeye zengin, gizli veya düşük kaliteli bağlantılar, örneğin:
 • Bu sayfanın
 • ziyaretçileri : 1,472 araba sigortası
  • Çeşitli sitelerin dipnotlarında veya şablonlarında yaygın olarak dağıtılan bağlantılar
 • Forumdaki yorumlar postayla veya imza içindeki optimize edilmiş bağlantılar ile, örneğin: Teşekkürler
  , bu harika bilgi!

 • – Paul Paul’un
  pizza san diego pizza en iyi pizza san diego

İşte her zaman bağlantı şemaları hakkında söylediklerim …

 • PageRank’i geçen bağlantıları satın alıyor veya satıyorsanız, bağlantı şemasına giriyorsunuz.
 • Sitenize bağlantılar oluşturmak için otomatik program veya hizmetleri kullanıyorsanız bir bağlantı şemasındasınızdır.
 • Sitenize yalnızca bağlanacakları için bir başkasıyla bağlantı kuruyorsanız, bir bağlantı şemasına sahipsiniz demektir.
 • Birkaç web sitesini veya sayfaları yalnızca başka bir sayfaya bağlanmak için yaparsanız bir bağlantı şemasında olursunuz.
 • Anahtar kelimeleri zengin çapa metin bağlantıları ile büyük ölçekli makale pazarlaması veya konuk postalama kampanyaları kullanıyorsanız, bir bağlantı düzenindedir.
 • PageRank geçiren bağlantıları içeren makaleler için reklamverenleri satın alıyorsanız veya yerel reklamları kullanıyorsanız, bir bağlantı planındasınızdır.
 • Diğer sitelerde dağıtılan makalelerdeki veya basın bültenlerinde optimize edilmiş çapa metniyle bağlantılar oluşturuyorsanız, bir bağlantı şemasına sahipsiniz demektir.

Yukarıdaki durumlarda bir site öneriyorsanız, bir bağlantı oluşturmuyorsanız, başka nedenlerden ötürü bir bağlantı oluşturuyorsunuz (sayfa sıralamasını yükseltme veya parasal kazanç artırma gibi). Bu, Google’ın algılanması için kötü ve çok basittir.

İyi – Ziyaretçileriniz için tavsiye ettiğiniz bir web sitesine bağlantı oluşturun

Kötü – Sitenizin sıralamasını veya PageRank’ini artırmak için tasarlanmış bir bağlantı oluşturun.

Spam olarak görülen bir siteye bağlanıyorsanız veya bu tür sitelerle bağlantı şemasında bulundunuz, kendi sıralamanız değil, aşağı doğru gidecektir.

Siteme, bağladığım kişiden ve bana kim bağlanırsa olumsuz etkilenebilirim?

Google’a web siteniz için neyin önemli olduğunu anlattığınız biriyle bağlantı kurduğunuzda.

Bunu tamamen açıklamak için Google’ın web sayfanızı yargılamanın bazı yollarını keşfedeceğiz.

Web siteniz gerçekte kim olduğunuza kiminle bağlandığına göre değerlendirilir.

Sana bağlantı veren sitelere geri bağlantı vermek, siteler arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirir. Bağlarken dikkatli olun, yalnızca kullanıcılarınız için faydalı olan şeylere bağlayın.

baglantili-iliski

 

Bağlantı İlişkileri

Size bağlantı veren web siteleri sizi ve sıralamanızı etkiliyor. Aslında bu konuda Google yardım dokümanlarından alıntı yapmak için …

“Size bağlantı veren siteler sitenizin konusuyla ilgili içerik sağlayabilir ve kalitesini ve popülerliğini gösterebilir.”

 

 

Bu nasıl oluyor? İşte bağlantı dernek örneği …

Yukarıdaki resimden size bağlananların çok önemli olduğunu görebilirsiniz, çünkü sizinle bağlantı kuran kişiler aynı zamanda diğer web sitelerine de bağlantı kurmaktadır. Bu normal. Her site diğer sitelere bağlanır ve bunun kontrolünüz yok, yalnızca kiminle bağlantı kurduğunuzun kontrolü sizdedir.

Kaliteli bir sinyal, web sitelerine sizin gibi diğer sitelere de bağlantı veriyorsa …

Site Bağlantıları

Bağlantı ilişkileri ile ve web sitenizin size kiminle bağlantı kurduğu tarafından “nasıl değerlendirildi” ini anlatmaya devam edelim.

İşte bir örnek. Web sitenizin “keşişler” ile ilgili olduğunu varsayalım. Rahibinizin web sayfasında bununla bağlantılı sayfalar var. Doğal bir durumda, keşiş sitenize bağlantı veren pek çok site de diğer keşiş sitelerine bağlanacaktır.

Yukarıdaki resimde size bağlananların sayfanızın ne hakkında olduğunu tanımlamasına yardımcı olduğunu görebilirsiniz. Umarım, web sayfanıza gelen yüksek kaliteli linkleriniz vardır. Eğer yaparsanız ve bu bağlantılar da sizin konunuza benzerse, bu sitelerden insanlar tarafından iyi ziyaret edilen sitelerin keyfine varacaksınız ve arama motorları sizi bu konuyla ilişkilendiriyor olacak.

Bu tür bir bağlantı durumu doğal olarak oluşur; bir konuyla ilgili konuşmak isteyen insanlar genellikle aynı konudaki başkalarıyla iletişim kuruyor ve birbirleriyle bağlantı kuruyorlar. Buna doğal bir bağlantı mahallesi denir ve tüm web üzerinde var olurlar.

Aslında, Google bu mahalleleri web sitelerini değerlendirmek için kullanır. Konunuzda harika bir web sitesi iseniz, daha iyi sıralamak için iyi bir yerdesiniz, çünkü yalnızca Google’da sıralamaya bağlanmak zorunda değilsiniz, konunuzun iyi mahallelerinden gelen bağlantılara ihtiyacınız var.

Ancak şimdi web sitelerinin doğal olmayan bir şekilde bağlanmaya başlaması durumunda ne olacağına bakalım ….,

Kötü Bağlantı

kotu-baglanti

Sağa bağlanan diğer siteler, “kötü” veya doğal görünmeyen diğer konulara bağlantı oluşturmaya başladığında ne olacağına dair bir örnektir.

Şimdi “keşiş” siteniz “kötü şeyler” hakkında biraz şey gibi görünüyor, çünkü size bağlantı veren birçok site aynı zamanda kötü şeyler ile bağlantı kuruyor.

Bu sitelere bağlanırsanız ilişki çığır açar ve Google’ın diğer sitelerden aldığı tüm ipuçları doğrulanır

Özellikle doğal görünmeyen sitelere bağlanıyorsanız, bağladığınız bağlantılar sıralamanızı etkiler. Çoğu bağlantı değişim programı bunun bir örneğidir.

Bir bağlantı geri almak için bağlantı kurmanız gerektiğini söyleseler asla kimseyle bağlantı kurmayın! Mahalle ne kadar kötü başladı.

rel = nofollow

Kullanmayı düşünün rel = nofollow ücretli bağlantılar ya da reklamlar ve basın bültenleri için.

Anahtar kavramlar

 • Bağlantı şeması, neden bir web sitesine bağlandığınızı belirleyebilir ; Ziyaretçileriniz için yararlı olan bir web sitesini önermek dışında herhangi bir nedenle bir bağlantı oluşturuyorsanız, kendinizi bir bağlantı şemasıyla ilişkilendiriyorsunuz.
 • Spam kullanan web sitelerine bağlanmamak özellikle önemlidir veya web sitenizin Google’daki sıralamasını olumsuz olarak etkileyeceğinden “kötü mahalle” içerisindedir.
 • Sitenizde oluşturduğunuz her bağlantı, kim olduğunuzu ve sitenizin neyle ilgili olduğunu tanımlar.
 • Rel = nofollow rolünü anlayın
Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Bağlantı Şeması Nedir?
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir