Bing Arama Motoruna Site Ekleme

Bing arama motoru olduğunu herkes bilmeyebilir ve ya sürekli olarak alışkanlık haline getirmediğimiz bir olaydır. Sitelerimizi sadece tek bir arama motoruna ekleyerek yüsek trafikler beklemek. Bing popüler bir arama motorudur. Google ve Yandex arama motorları gibi.

Arama motorlarına kayıt deyince akla gelen ilk isim Google oluyor evet haklı olabilirsiniz çünkü Google’nin sunmuş olduğu para kazandırma özelliği ile odaklanmış bulunmaktayız. Benim bildiğim yüksek kaliteli dört arama motoru olduğunu biliyorum. Herhangi bir yanlışım var ise söyleyebilirsiniz.

Arama motorlarına sitenize kayıt etme SEO optimizasyon işleminizin bir parçası olarak, Google’ın ötesinde başka arama motorlarını düşünmek gerekebilir.

Bing webmaster araçlarındaki blogunuzu doğrulama konusunda adım adım yol göstereceğim. Bing webmaster araçları, blogunuzda size yardımcı olur, bing arama motorunda nasıl sitemap ve robots.txt dosyaları oluşturulur gelin beraber yapalım.

Bing Webmaster Tools Kayıt İşlemleri

Web sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçları’nda ekledikten ve başarıyla doğruladıktan sonra bazı gerekli adımları da göstereceğim.

Bing Web Yöneticisi Araçları’nda oturum açmak için bir Outlook, Hotmail ya da MSN hesabına ihtiyacınız olacaktır . Ayrıntılarla webmaster araçları da dahil olmak üzere çeşitli Bing hizmetlerine erişmenizi sağlayacak hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. Eğer bir  Bing hesabınız yok ise oluşturmanız gerekiyor.

2. Bing Arama Motoruna Site ve SiteMap Ekleme

Yukarıda ki işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, oturum açın ve karşınıza Bing Webmaster Tools ekranı gelecektir. Site Ekle bölümüne WWW ve WWW olmayanları ekleyiniz. SSL sertifikası kullanıyorsanız eğer her ikisini de eklemeniz gerekecektir, HTTP ve HTTPS aynı işlemleri de yapmanız gerekiyor kısacası,

Örnek;

  • http://wpdersler.com/
  • http://www.wpdersler.com/
  • htttps://wpdersler.com/
  • https://www.wpdersler.com/
01-Bing-Add-Site

Herhangi standart ayarları ile oynama yapmadıysanız, Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız eğer, sitemap_index.xml yolunu kullanmaktadır. All in SEO Pack eklentisi ise sitemap.xml yolunu kullanıyor. Kullandığınız eklentiye göz atarak SiteMap yolunu öğrenerek işlem yapınız.

02-Bing-Add-Site

Sitemizin SiteMap yolunu gösterdikten sonra, site doğruma ekranı gelecektir. Şimdi doğrula butonuna basınız.

03-Bing-Add-Site

Seçenek 1: Web sunucunuza bir XML dosyası yerleştirin

  1. BingSiteAuth.xml öğesini karşıdan yükle
    Dosyayı http://siteniz.com/BingSiteAuth.xml adresine yükle
    Tarayıcınızda http://siteniz.com/BingSiteAuth.xml adresini ziyaret ederek karşıya yüklemenin başarılı olduğunu doğrulayın

BingSiteAuth.xml dosyasını indiriniz, Hosting şirketinin sağladığı C-Panele giriş yapınız ve indirmiş olduğunuz BingSiteAuth.xml dosyasını  yükleyin, Bing Webmaster Tools sayfasına dönerek, http://siteniz.com/BingSiteAuth.xml yazan tıklayınız.

Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız eğer, meta etiketini kopyalayın ve Dashboard yazan yere tıklayın ve Webmaster Tools yazan bölümünde Bing Webmaster Araçları yazar ve oradaki boş kutucuğa yapıştırınız. Değişiklikleri kaydet demeyi unutmuyoruz ve aşağıda yazan Doğrula butonuna basıyoruz. Birden fazla site doğrulaması sitenizi sağlamlaştırır unutmayınız.

05-Yoast-SEO-Webmaster-Bing-Meta

Umarım bu ‘Bing Arama Motoruna Site Ekleme‘ adlı makalem ile sitenizi arama motoruna kayıt ettirdiniz. Herhangi soru ve sorunlarınız için yorum bırakmayı unutmayınız.

 

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Bing Arama Motoruna Site Ekleme
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir