Siteniz CDN’ye ihtiyaç Duyuyor mu ?

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), web sayfasını kullanan kişinin en yakın kopyasını daha hızlı alabilmesi için dosyaları farklı yerlere yerleştirir.

Bir CDN düşünüyorsanız, bu sayfa gereken adımları göstererek ve kullanılan terimlerin (kafa karıştırıcı olabilir) tanımlanarak size yardımcı olacaktır. Bu sayfayı kullanmayı düşündüğünüz içerik dağıtım şirketi ne olursa olsun genel olarak CDN’lere daha derinlemesine bir bakış sunarak bilinçli bir karar verebilirsiniz.

CDN nedir?

Bir CDN (içerik dağıtım ağı), web sitenizin ziyaretçileri tarafından kullanılacak dosyaları saklayan bir ülkenin (veya dünyanın) farklı yerlerinde bulunan bir sunucu ağıdır.

Var olmalarının nedeni, binlerce kilometre uzakta barındırılan bir sayfayı ziyaret eden bir web sitesi kullanıcısı için ölçülebilir bir gecikme süresi (bekleme süresi) olmasıdır. Bir kullanıcı bu tür bir web sayfasını gördüğünde oluşabilecek yönlendirme sorunları da vardır. New York’taki birisi Los Angeles’ta barındırılan bir web sayfası kullanıyorsa, yukarıda belirtilen yönlendirme sorunlarından ve uzatılmış mesafeden dolayı bu web sayfasının daha yavaş bir versiyonunu görüyorlar.

Dosyalarınızı coğrafi alanlardaki birkaç sunucuda tutarak, kullanıcının ülkenin veya okyanusun her yerine değil, onlara yakın dosyaları yüklediğinden emin olabilirsiniz.

Siteniz bir CDN’ye ihtiyaç duyuyor mu?

İçerik dağıtım ağları genel bir web sitesi stratejisinin bir parçasıdır, ancak sitenizi iyileştirirken atılması gereken ilk adım değildir. Bir içerik dağıtım ağının maliyeti ve komplikasyonunu üstlenmeden önce yapabileceğiniz her şeyi yapmanızdan emin olmak önemlidir.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu web sitesi için bir öncelikler seti olduğunu söyleyebilirim:

 1. Sitenizi kullanıcılarınız için şaşırtıcı hale getirin
 2.  Sayfa Hızı ile sitenizi test ediniz
 3. Sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirin
 4. Bir CDN’nin daha fazla yardımı sağlayıp sağlayamayacağına karar verin

Bazı sit alanları hemen hemen her zaman CDN’den yararlanabilir:

 • Büyük video dosyalarını akışlı alan siteleri
 • Görüntü siteleri gibi büyük medya dosyalarından oluşan siteler
 • Farklı ülkelerde yoğun trafik yaşayan siteler

Bazı siteler neredeyse bir CDN’ye ihtiyaç duymazlar:

 • Yerel işletme siteleri (restoranlar, güzellik salonu, vb.)
 • Ana trafiğini bir coğrafi bölge veya bölgede bulunan siteler

CDN’ler neden bu kadar popüler hale gelmektedir?

Pek çok işletme ve webmaster’ın artık CDN kullandığı gerçek nedeni, Google’ın pagepeed’i bir sıralama faktörü olarak kullanmaya başlamasıdır. Bununla birlikte, içerik dağıtım ağları, kullanıcılar için daha hızlı bir deneyim sağlar ve daha fazla şey satın alan ve daha fazla reklam tıklayan daha mutlu kullanıcılar demektir. CDN kullanımının ek bir nedeni, sabit Internet bağlantılarına sahip masaüstü kullanıcılara oranla daha fazla hız bağımlı tablet ve mobil kullanıcıların patlamasıdır.

CDN’ler web yöneticileri araç setinin bir parçası haline geliyor ve artık bir tane almazsanız muhtemelen daha sonra bunu yapmanız gerekecek.

Ne kadar tutuyorlar?

Sunulan hemen hemen her web servisinde olduğu gibi, içerik yayınlama ağları için maliyetlerin tüm seviyeleri ücretsizdir; binlerce dolara kadar.

İçerik dağıtım ağı şirketleri

Daha tanınmış ve saygın CDN şirketlerinden bazıları:

Kurulumu ne kadar zorlar?

Kullandığınız tüm içerik dağıtım ağı, sinir bozucu olabilecek bazı adımlar gerektirir. 5 dakikalık bir şey değil (öyle olduğunu söylese bile). Kendinizi hazırlamak ve işlerinizi kazanmak için birkaç saat ayırmayı yeğlerim.Zaman, yeni terminolojiyi öğrenmek, şeyleri kontrol etmek ve içeriğinizin doğru ayarlandığından emin olmak için harcanacak.

Müşterilerim yalnızca bir ülkede bulunuyorsa bir CDN’ye ihtiyacım var mı?

Hızlı cevap evet, özellikle Amerika gibi büyük bir ülkesindesin. Daha uzun cevap, ülkeniz çok küçükse ve yalnızca ülkenizdeki insanlarla iletişim kurmanız gerektiğinden eminseniz, birine ihtiyacınız olmayabilir. Amerika, CDN’lerin sayfa hızına kalitatif olarak iyileşme sağladığı büyük bir ülkenin iyi bir örneğidir; Liechtenstein (sadece 70 kilometrekarelik bir ülke) küçük bir ülkeye örnektir.

CDN nasıl ayarlarsın?

Bir CDN kurmak için asıl adımlar şunlardır:

 • Bir servise kaydolma
 • Hangi dosyaları kullandığınızı öğrenin
 • Dosyalarınızı CDN sunucularına alma
 • URL’lerinizi nasıl belirleyeceğinize karar verin (CNAME)
 • Web sayfalarınızın CDN’ye gönderdiğiniz dosyaları (kullanırken) çağırmasını sağlama
 • Test yapmak

Hangi dosyaları kullandığınızı öğrenin

Çoğu durumda resimleriniz, CSS’niz ve javascript dosyalarınız gibi şeyleri yapmak için bir CDN kullanıyorsunuzdur. Bunlara web sayfası kaynakları denir. Bu tür dosyalar, web sitenizi uzaktaki yerlerden gören kullanıcılarınız için birçok soruna neden olur. Bu varlıkları kullanıcılarınıza yakın sunucularda olması, bir içerik dağıtım ağına sahip olmanızın tüm yönüdür. Farklı CDNS’lerden farklı teklifler var, ancak çoğu senaryoda HTML’niz web barındırma sunucunuzdan gelecek ve varlıklarınız CDN’den gelecektir.

Dosyalarınızı CDN sunucularına alma

Bu basit sondaj adım her zaman o kadar basit değildir; herhangi bir CDN ile, CDN web sunucularına sunmak istediğiniz dosyaları almanız gerekecektir. Bazı yerlerde sizin için otomatik olarak yapmak için seçenekler olacaktır, bazıları olmayacak.

WordPress veya diğer yaygın CMS’leri (içerik yönetim sistemleri) kullanıyorsanız, çoğu otomatik kurulumlara sahiptir.

Temel öncül ancak tüm CDN’lerde aynıdır. Dosyalarınızın ağ tarafından barındırılması gerekir ve bu genellikle bu dosyaları bir yere yüklemenin bir adımlık bir işlemidir ve içerik dağıtım ağı, daha sonra bu dosyaları ağlar arasında çoğaltır.

URL’lerinizi nasıl adlandıracağınıza karar verin (CNAME)

Dosyalarınız CDN sunucularında bulunduktan sonra, daha önce yaptıklarıdan farklı bir URL’ye sahip olacaklar. Bir örnek olarak CSS dolgu alalım. Eski CSS dosyanız “example.com/css/main.css” adresinde idi; bir CDN kullanıyorsanız, CSS dosyanız bu “dfg233445577449dhhty74 / main.css” gibi çirkin görünebilecek bir URL’de bulunuyor ancak don’tan Panik yok!

Web varlıkları için bu tür URL’leri kullanabilirsiniz, ancak elbette çok güzel görünmüyor mu? Bunun yerine, kendi tercih ettiğimiz bir ad (en yaygın olanı “cdn.example.com”) seçebilir ve daha sonra kullanıcılarımıza doğru ve güzel görünmesini sağlamak için CNAME adlı bir şey kullanabiliriz. Bu, CSS dosyamızın “cdn.example.com/main.css” adresinden gelmesine neden olacak basit bir adımdır ve bu daha da iyi bir sonuçtur.

Web sayfalarınızın doğru dosyaları çağırmasını sağlama

WordPress veya başka bir ortak CMS kullanıyorsanız, bu karmaşık sondaj adım aslında çok kolaydır. Temel olarak, yalnızca ortak önbelleğe alma sistemlerini kullanarak dosyalarınızı otomatik olarak değiştirmesini CMS’ye söyleyebilirsiniz. WordPress için bir örnek, W3 TOPLAM CACHE kullanmak olacaktır. Herhangi bir blog zaten bir önbellekleme sistemi kullanıyor olmalıdır ve eğer o zaman blogunuz büyük olasılıkla yavaştır. Önbelleklemeyi doğru bir şekilde kullanmak, pagespeed’i geliştirmede önemli bir adımdır ve kullanıcılarınıza büyük avantajlar sağlayacaktır. Bizim durumumuzda, CDN dosyalarımızı otomatik olarak kullanmamıza da yardımcı olacaktır.

Test yapmak

Çoğu CDN’de, dosyalarınızın kullanımını görebileceğiniz bir sayfa veya gösterge tablosu olacaktır. Testin diğer yolları webpagetest.org’u kullanmak ve sitenizi farklı yerlerden test etmektir.

SEO hakkında ne dersiniz?

Dosya adı değişikliklerini duymaya başlayınca korkup gidersiniz ve SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda endişelenirsiniz. Seni duyuyorum. Gerçek şu ki saygın CDN’ler herhangi bir ortak SEO sorunları için iyi çözümlere sahipler.

Bu karışık gibi görünüyor!

Kabul etmesi zor bir şey, ama bir web barındırma görevinde ilk çalıştığınız zamana çok benziyor. İlk işiniz bittiğinde muhtemelen biraz kafa karıştırıcıydı, çünkü size yeni geldi, ancak artık ev sahibi bilgisayarınıza nasıl oturum açacağınızı, dosya adlarını vb. Sorunsuz bir şekilde değiştireceğinizi biliyorsunuz. Çok yeni bir ev sahibi gibi, bir CDN kurarken bazı öğrenme gerektirir, ancak iyi haber, kurulumundan sonra gerçekten onunla yapacak başka bir şey olmayacak olmasıdır. İlk kurulum ana görevdir. Bu yine de çok karmaşık görünüyorsa, bunu yapmanıza yardımcı olan bir CDN kullandığınızdan emin olun.

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Siteniz CDN’ye ihtiyaç Duyuyor mu?
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir