FeedBurner Rehberi

RSS, yeni girdilerin yayınlandığı bir blogun ana gönderi bölümünü içerir. Yayınladığınız tüm yayınlarınızın bir koleksiyonu veya dizini. RSS, XML belgesinde derlenen bir web beslemesidir. Bu belge, blogcuların içeriği otomatik olarak sendelemesine olanak tanır. RSS belgeleri, yayınlanma tarihleri ​​ve yazar adı gibi meta verilerle birlikte tam veya özetleştirilmiş metin içerebilir. Okuyucular daha sonra kendilerini en sevdikleri web sitelerindeki güncellemelerle güncel tutmak için BESL’e abone olabilirler. Eğer MBT abonenizseniz, o zaman bizden her gün e-posta güncellemeleri alıyor olabilirsiniz. Bizim adımıza bu işi yapan servis otomatik olarak Feedburner olarak adlandırılır.

Blog topluluğunun çoğunluğu abone olma seçeneği için Feedburner kullanıyor; Burada bir okuyucu abone olursa, yeni bir makale her yayınladığınızda gelen kutunuza bir e-posta gönderilir.

RSS beslemesi nedir ve neden kullanılır?

Başlangıçta, RSS hakkında duyduğumda, ne olduğuna dair hiçbir ipucu yoktu. Yalnızca kendi logosunun olmadığını, eğik bir WiFi logosu kullandığını biliyordum :). RSS Zengin Site Özeti’nin kısaltmasıdır. Yayınlar gibi bir Web sitesinin düzenli olarak değişen içeriğini sunmak için kullanılır.

Zayıf Site Özeti olarak adlandırılmış olmalıydı çünkü sitenizin aslında sahip olduğu çok şey yoktu. Başka bir deyişle, web sitenizin soyulmuş versiyonu.

Web sitemin RSS beslemesi

RSS <rss>etiketi ile birlikte verilen basit bir xml dosyasıdır . Bunun basit olmasının bir nedeni var. Bir kullanıcı içeriği bir RSS okuyucu uygulamasıyla okumak için genellikle blog’unuza abone olur . Besleme dosyasında yalnızca önemli olan şeyleri tanımlarız. Bu konuyu söyleyerek, demek istediğim – bir makalede – başlık, açıklama, kapak resmi vb.

Hiçbir stil, paylaş düğmeleri vb. Içermemelidir çünkü bu önem taşımaz. Ayrıca, okuyucularınızı rahatsız etmemesi gereken düzeni çok sık değiştirebilirsiniz.

blogum için Feedburner abone olma seçeneği nasıl kullanılır?

Feedburner kurulumu yalnızca bir kez yapılır. Müdahaleniz olmadan abonelikleri kendi başına halledecektir. Yeni başlayanlar için Feedburner’ı önermemin ana nedeni budur.

Feedburner’ın gözünde, WordPress veya Blogger bloglarına kıyasla farklı değildir. Bunun nedeni, Feedburner’ın yalnızca feed dosyası hakkında endişe verdiği, ancak web sitenizin tamamını içermediğidir. Blogu nasıl oluşturduğunuz umurumda değil. WordPress ve Blogger için

RSS’yi Kimler Kullanmalıdır?

Web sitelerini nadiren güncelleyen webmasterların RSS’ye ihtiyacı yoktur!

RSS sıklıkla güncellenen web siteleri için yararlıdır, örneğin:

 • Haber siteleri – Başlık, tarih ve açıklamaları içeren haberleri listeler
 • Şirketler – Haberler ve yeni ürünler listeliyor
 • Takvimler – Yaklaşan etkinlikleri ve önemli günleri listeler
 • Site değişiklikleri – Değiştirilen sayfaları veya yeni sayfaları listeler

  RSS Faydaları

  RSS’yi kullanmanın bazı avantajları:

  Haberinizi seçin
  RSS ile, istediğiniz haberleri, ilgilendiğiniz ve çalışmalarınızla alakalı olan haberleri görüntülemeyi seçebilirsiniz.

  İstenmeyen bilgileri kaldırma
  RSS ile istediğiniz bilgileri istenmeyen bilgilerden (spam) (nihayet) ayrılaştırabilirsiniz!

  Site trafiğinizi artırın
  RSS ile kendi haber kanalınızı oluşturup internete yayınlayabilirsiniz!

  Hangi RSS Sürümü Kullanmalıyım?

  RSS 0.91 ve RSS 2.0, RSS 1.0’dan daha kolay anlaşılır. Öğreticimiz RSS 2.0 temel alınarak hazırlanmıştır.

  RSS 2.0 sözdizimi kuralları çok basit ve çok sıkıdır.

  RSS bir Web Standardı mıdır?

  RSS için resmi bir standart yok.

  • RSS beslemelerinin yaklaşık% 50’si RSS 0.91’i kullanıyor
  • Yaklaşık% 25’i RSS 1.0 kullanıyor
  • Son% 25, ​​RSS 0.9x sürümleri ile RSS 2.0 arasında ayrılıyor
 • Şimdi bu dosyaya URL kullanarak erişilebilir http://siteniz.com/feed , bu yayın URL’sidir ve bunu Feedburner için kullanacağız. Dosyayı gereksinimlerinize göre düzenleyin, örneğin bir podcaster veya bir vloger (video blog yazıcısı) iseniz bazı etiketlerin eksik olabileceğinden, ses veya video dosyasını içine yerleştirmeniz gerekebilir.

2. FeedBurner’e Kısaca Göz Atalım

Feedburner gmail hesabı kullanarak kaydolunuz ve, sitenizin linkini yazın,

FeedBurner-Add-Page

FeedBurner, bu adreste birden fazla yayın keşfediyor . Kaynak olarak kullanmak üzere birini seçmemiz gerekiyor.

FeedBurner-Atom-RSS

Feed’inize başlık ve feedburner.com adresini verin:

Yayın Başlığı: WP Dersler (sayfamızın başlığını vs)

Besleme Adresi: wpdersler (burada sayfaya ait adını ya da nickini yazacaksınız)

FeedBurner-Feed-Tittle-Feed-Adress

Tebrikler!

Mavi yazı ile yazılan adres, bizim URL olarak kullanabiliceğimiz, bir feed adresimiz.

FeedBurner-Subscribe-Feed

Örnek olarak gösterecek olursak, WPDersler’ e ait Feed adresimiz,

FeedBurner-Feed-Adress

FeedBurner İstatistikleri, feed’iniz için genel trafik seviyesini otomatik olarak ölçer. Ayrıca, kitlenizin içeriğinizle ne kadar etkileşim içerisinde olduğuna dair size fikir verebilecek ek seçenekleri de düşünebilirsiniz.

FeedBurner İstatistikleri otomatik olarak izler:

 • Dolaşım – Kaç kişi abone edilmiştir?
 • Okuyan – İnsanlar ne besleme okuyucuları kullanıyor?
 • Nadir Kullanılanlar – Feed’inizi kullanan diğer hizmetler ve siteler
 • Tıklamalar – Kullanıcılar öğeleri sitenize geri döndürme sıklığı

  Öğe tıklamalarını izlemek için feed’inizdeki tüm bağlantıları FeedBurner aracılığıyla yeniden yönlendiririz. Bağlantıklarınızı bırakmamızı isterseniz, bu seçeneği işaretlemeyin.

 • Item enclosure downloads (podcast downloads): Video URL’riniz var ise bunu işaretleyiniz.

 I want more! Have FeedBurner Stats also track:  Tek tek öğe görüntülemeleri ve yeniden bildirim – Tek tek öğelerin popülerliği, Erişim – Feed’inizdeki içeriği görüntüleyen veya tıklayan kişi sayısı istatistiklerini verecektir.

FeedBurner-Traffic-Statistics

FeedBurner entegrasyonu, blog’unuzu yayınlamak için hangi platformda kullandığınıza bağlı olarak değişir. En popüler platformlardan bazıları, en önemli özelliklere bağlantılar içeren aşağıda listelenmiştir.

3. FeedBurner Optimize

Your Feed: Bu FeedBurner hizmetleri tarafından tanıtılan gözle görülür değişiklikler ile tam feed’inizin stillendirilmemiş görünümüdür.

XML Source: XML site beslemeniz

BrowserFriendly: Potansiyel abonelerin metin veya podcast yayınınıza önizleme yapmaları ve abone olmalarını kolaylaştırın. Tüm modern web tarayıcılarında daha iyi okunabilirlik sağlamak için temiz görsel biçimlendirme ile besleme XML’si görselliğini uygular.

SmartCast: Normalde destekleyemeyen yayınlarda podcast yayınını kolaylaştırır. Sitenizdeki içeriğindeki MP3’lere, videolara, resimlere ve diğer dijital medyaya bağlanır ve SmartCast otomatik olarak onlar için mahfazalar yaratır. İsteğe bağlı olarak, iTunes Podcast Dizini’nde ve Yahoo Media RSS kullanan sitelerde daha zengin, daha ayrıntılı bir listeleme için gerekli öğeleri ekler.

SmartFeed: Blogunuza veya sitenize tek bir yayın yayınlarken mümkün olan en geniş kitleye ulaştırır. Feed’inizi, ziyaretçilerin feed okuyucu uygulamasıyla uyumlu bir biçimde (RSS veya Atom) anında çevirir.

FeedFlare: Abonelerinize, aşağıda listelenen çok sayıda veya az sayıda hizmeti ekleyerek yayınladığınız içeriğe e-posta göndermek, etiketlemek, paylaşmak ve bunlarla hareket etmenin kolay yollarını verin. FeedFlare, her içeriğin altına basit bir altbilgi yerleştirerek içeriğinizin etrafında bir topluluk oluşturmanıza, bilgilendirmenize ve oluşturmanıza yardımcı olur.

 Link Splicer: Beslemenizdeki toplanan bağlantıları da paylaşın! Blog yayınınızı, aşağıda listelenen popüler bağlantı toplama hizmetlerinden birinden bağlantı feed’inizle birleştirin. Bu hizmet, FeedBurner feed’inize, bağlantı toplama hesabınıza eklediğiniz yeni bağlantıları içeren yeni bir öğe ekler. Bağlantı öğelerinin feed’inize ne sıklıkta eklendiği aşağıdaki Bağlayıcı Bağlantılar seçiminize bağlıdır.

Photo Splicer: Blog özet akışınızı fotoğraf özet akışınızla birleştirin.

Geotag Your Feed: Enlem ve boylamınızı (veya nerede yaşıyorsanız e-posta kodunuzu) feed’inize ekleyerek herkesinize yayın konumunuzu bildirebilirsiniz.

Feed Image Burner: Feed’inize, birçok popüler RSS haber okuyucuda görüntülendiğinde paketin öne çıkmasını sağlamak için özel bir resim yerleştirin. Bu hizmet Feed’inize aşağıda seçtiğiniz resmin web konumunu belirten bir <image> etiket bloğu ekler. Çoğu RSS okuyucusu bu görüntüyü, bir özet akışındaki haber öğelerinin tek tek veya gruplanmış görünümlerinde görüntüler. Kendi resmini sunarsanız, 144 pikselden uzun veya geniş olmaması önerilir.

Title/Description Burner: Başlığı ve açıklaması karşılanamayan bir yayınınız var mı? Daha da kötüsü, yayınlama aracınız bu değerleri herhangi bir şekilde değiştirmenize izin vermiyor? Başlık / Açıklama Brülör sıkıntılı zamanlardan çıkış yoludur.

FeedBurner-Optimize

4. FeedBurner Publicize Your Feed

En can alıcı noktaya gelmiş bulunmaktayız, aboneler çekmeye sitemizi en üst seviyelere çıkartmak içim ipuçları var. Ziyaretçilerin kolayca bulabileceği feed abone olmaya teşvik etmeye sağlayacağız. Bloglarımıza yazmış olduğum konuları hızlıca tanıtmamıza yarayacak bu araç nasıl kullanıyor hep beraber bir göz atalım;

Headline Animator: Feed’inizin en son beş öğesinden oluşan bir animasyonlu banner oluşturun ve bu banner’ı özelleştirin. HTML snippet’ini yerleştirebileceğiniz herhangi bir yerde içeriğinizi tanıtmanın kolay bir yoludur.

BuzzBoost:Yem olsun, seyahat edeceğim. BuzzBoost, yanmış feed’inizin içeriğini go-anywhere HTML olarak yeniden yayınlar. Blogunuzu yönettiğiniz başka bir sitede tanıtmak mı istiyorsunuz? BuzzBoost, sayfa şablonlarınıza yapıştırabileceğiniz bir JavaScript parçasını verir.

Email Subscriptions:En büyük hayranlarına sitenize bir e-posta abonelik formu yerleştirerek blogunuza veya podcast yayınınıza yetişmek için başka bir yol verin.

PingShot:Çoğu web tabanlı besleme okuma servisi kendi saatlerinde güncelleme olup olmadığını kontrol edecektir. Onlara PingShot ile bir adım atın.

FeedCount:FeedCount, feed’inizi tanıtmak için kullanabileceğiniz bir başka harika yöntemdir. Beslemenizin dolaşımını her zaman FeedBurner tarafından hesaplanan şekilde görüntüleyen dinamik bir grafiktir. Renk şemasını ve animasyonlu veya statik bir görünüm seçin; Özelleştirmek sizindir!

Socialize:Feed’inizi gerçek zamanlı sosyal web’e bağlayın! Socialise ile FeedBurner, feed’inizdeki güncellemeleri otomatik olarak sosyal medya hesabınıza gönderir.

Chicklet Chooser:FeedBurner feed’inizi doğrudan web sitenizde tanıtın! Chicklet Chooser’ın sizin için otomatik olarak sitenizdeki şablonlarında oluşturduğu HTML’yi, kullanıcıların yayınınıza kolayca abone olmalarına yardımcı olmak için yerleştirin.

Creative Commons: Creative Commons, telif hakkına tam bir alternatif sunan kar amacı gütmeyen bir şirkettir. Bir Creative Commons lisansı ile telif hakkınızı saklı tutarsınız, ancak size, size kredi verdikleri takdirde ve yalnızca burada belirttiğiniz koşullarla kişilerin çalışmalarınızı kopyalamasına ve dağıtmasına izin verirsiniz. Bu hizmet, feed’inizin XML’ine uygun Creative Commons lisansını ekler.

Password Protector: İstenmeyen bir Tom, Dick veya Harry’yi beslemenizden uzak tutmak için temel güvenlik. HTTP kimlik doğrulamasını kullanarak feed’inizi gerekli bir kullanıcı adı ve parola ile koruyun. Yanan yayınınız için yapılan herhangi bir istekte bulunmak için okuyucuların bir kullanıcı adı ve şifre girmeleri gerekir. Bu servis yalnızca bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu desteklemektedir. Okuyucularınız, yayınınızı görüntülemek için kimlik doğrulamayı destekleyen haber okuyucu veya toplayıcı yazılımı kullanmalıdır.

NoIndex: Beslemenizin, bu hizmeti etkinleştirerek arama motorları tarafından dizine eklenmemesi tercihinizi belirtin.

FeedBurner-Publicize-Your-Feed

5. FeedBurner Email Subscriptions

Ayrıca bir formdan ziyade bir bağlantıdan e-posta abonelikleri de sunabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantı kodunu kopyalamanız yeterlidir. Onu tıklayan kullanıcılar, görünen biçimde e-posta adreslerini girmeleri istenir. Kullanıcıların aboneliğini iptal ettiklerinde bana bir e-posta gönder (“cevap yaz” adresine gönderilecektir). E-posta aboneleriniz olur olmaz, listeyi görüntüleyebilir ve sıralayabilir, tek tek e-posta adreslerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir ve hatta listenizi Excel veya CSV formatında verebilirsiniz. FeedBurner hesabınızın kayıtlı e-posta adresidir. Farklı bir “yanıtlama” adresi kullanmak isterseniz,  değiştirme şansı veriyor.

E-posta Konusu ile Logo URL’si değiştirebilirsiniz.

FeedBurner-mail-Subscriptions

Email Subscriptions etkinleştirelim ve alt kutucukta yer alan, Kullanıcıların aboneliğini iptal ettiklerinde bana bir e-posta gönder tikinide işaretleyebilirsiniz.

FeedBurner-mail-Subscriptions

PingShot

Çoğu web tabanlı besleme okuma servisi kendi saatlerinde güncelleme olup olmadığını kontrol edecektir. Active edelim,

FeedCount

FeedCount, feed’inizi tanıtmak için kullanabileceğiniz bir başka harika yöntemdir. Beslemenizin dolaşımını her zaman FeedBurner tarafından hesaplanan şekilde görüntüleyen dinamik bir grafiktir. Active edelim,

Socialize

Feed’inizi gerçek zamanlı sosyal web’e bağlayın! Socialise ile FeedBurner, feed’inizdeki güncellemeleri otomatik olarak sosyal medya hesabınıza gönderir. Yeni bir twitter adresi açabilir ya da kullanmış ya da kullanmadığınız kişi sayısı önemli değil, Twitter adresinizi ekleyiniz. Sosyal ağlara ping atmasını sağlayacaktır.

E-posta Aboneliği

Email Subscriptions sekmesinde yer alan e-posta aboneliği kodunu tanıyalım. Aşağıdaki kodu kopyalayıp herhangi bir web sayfasına yapıştırın. Bu kod sizde farklı olacaktır. Abonelik formunuz her sayfa yüklendiğinde otomatik olarak eklenecektir. Okuyucular buradan en yeni içeriğinize sahip günlük e-postaları almak için abone olabilirler.

Abone Form Kodu

<form style="border:1px solid #ccc;padding:3px;text-align:center;" action="https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify" method="post" target="popupwindow" onsubmit="window.open('https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=feedwpdersler', 'popupwindow', 'scrollbars=yes,width=550,height=520');return true"><p>Enter your email address:</p><p><input type="text" style="width:140px" name="email"/></p><input type="hidden" value="feedwpdersler" name="uri"/><input type="hidden" name="loc" value="en_US"/><input type="submit" value="Subscribe" /><p>Delivered by <a href="https://feedburner.google.com" target="_blank">FeedBurner</a></p></form>

Abonelik Bağlantı Kodu

<a href="https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=feedwpdersler&amp;loc=en_US">Subscribe to WP Dersler by Email</a>

WPDERSLER FEEDBURNER ABONELİK SİSTEMİ

https://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=feedwpdersler&loc=en_US

googlebot’ların sayfayı ziyareti

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, feed ayarlarını gerçekleştirdikten sonra, GoogleBot’ların sayfamızı tarama işlemleri gerçekleştiriyor ve sitemizin hızlı bir şekilde index almasını sağlayacaktır.

7. RSS Örneği

RSS belgeleri kendini açıklayan ve basit bir sözdizimi kullanır.

İşte basit bir RSS belgesi:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<rss version="2.0">

<channel>
 <title>WP Dersler</title>
 <link>http://www.wpdersler.com</link>
 <description>Wordpress, Blogger ve Web Security</description>
 <item>
  <title>RSS Tutorial</title>
  <link>https://www.wpdesler.com/feed</link>
  <description>RSS/Feed</description>
 </item>
 <item>
  <title>XML Tutorial</title>
  <link>http://www.wpdersler.com/xml</link>
  <description>Yeni XML/Feed</description>
 </item>
</channel>

</rss>

Belgedeki ilk satır – XML ​​bildirimi – XML ​​sürümünü ve belgede kullanılan karakter kodlamasını tanımlar. Bu durumda, belge XML 1.0 spesifikasyonuna uygundur ve UTF-8 karakter setini kullanır.

Bir sonraki satır, bunun bir RSS belgesi (bu durumda RSS sürüm 2.0) olduğunu belirten RSS bildirimidir.

Sonraki satırda <channel> öğesi bulunur. Bu öğe, RSS yayınını tanımlamak için kullanılır.

<Channel> öğesinin üç gerekli alt öğesi bulunur:

 • <Title> – Kanalın başlığını tanımlar (örn. WPDersler Ana Sayfası)
 • <Link> – Kanala olan köprüyü tanımlar (örn. http://www.wpdersler.com)
 • <Description> – Kanalı açıklar (örn. WordPress, Blogger ve WEB Security)

Her <channel> öğesi bir veya daha fazla <item> öğesine sahip olabilir.

Her <item> öğesi, RSS yayınında bir makale veya “hikaye” tanımlar.

<Item> öğesinin üç gerekli alt öğesi bulunur:

 • <Title> – Öğenin başlığını tanımlar (örn. RSS Eğitimi)
 • <Link> – Öğeye köprü tanımlar (örn. http://www.wpdersler.com/feed)
 • <Description> – Öğeyi açıklar (ör. FeedBurner Eğitimi)

Son olarak, iki son satır, <channel> ve <rss> öğelerini kapatır.

A. RSS’de Yorumlar

RSS’ye yorum yazmak için kullanılan sözdizimi, HTML’ye benzer:

<!-- This is an RSS comment -->

B. RSS XML’de Yazılmıştır

RSS XML olduğundan, şunu unutmayın:

 • Tüm öğelerin bir kapanış etiketi olmalıdır
 • Elemanlar büyük / küçük harf duyarlıdır
 • Elemanlar düzgün iç içe geçmiş olmalıdır
 • Özellik değerleri her zaman alıntılanmalıdır

C. RSS <kanal> Öğesi

RSS <kanal> öğesi, RSS yayınını açıklar.

Şu RSS belgesine bakın:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" ?>
<rss version="2.0">

<channel>
 <title>WP Dersler Anasayafya</title>
 <link>http://www.wpdersler.com</link>
 <description>Wordpress, Blogger ve WEB Security</description>
 <item>
  <title>RSS Tutorial</title>
  <link>http://www.wpdersler.com/rss.asp</link>
  <description>Wordpress, Blogger ve WEB Security</description>
 </item>
</channel>

</rss>

Daha önce de belirtildiği gibi, <channel> öğesi RSS yayınını açıklar ve üç gerekli alt öğeye sahiptir:

 • <Title> – Kanalın başlığını tanımlar (örn. W3Schools Ana Sayfası)
 • <Link> – Kanala olan köprüyü tanımlar (örn. Https://www.w3schools.com)
 • <Description> – Kanalı açıklar (örn. Ücretsiz web geliştirme dersleri)

<Channel> öğesi genellikle bir veya daha fazla <item> öğesi içerir. Her <item> öğesi, RSS yayınında bir makale veya “hikaye” tanımlar.

Ayrıca, <kanal> ‘ın birkaç isteğe bağlı alt öğesi vardır. Aşağıda en önemli olanları açıklayacağız.

D. <Kategori> Öğesi

<Kategori> alt öğesi, özet akışınız için bir kategori belirlemek için kullanılır.

<Category> öğesi, RSS toplayıcıların siteleri kategoriye göre gruplamasına olanak tanır.

Yukarıdaki RSS belgesinin kategorisi şu şekildedir:

<category>Web development</category>

E.<Copyright> Elemanı

<Copyright> alt öğesi, telif hakkıyla korunan materyal hakkında bilgi verir.

Yukarıdaki RSS belgesinin telif hakkı şunlar olabilir:

<copyright>2016 Her hakkı saklıdır WPDersler.com</copyright>

F. <Image> Elemanı

<Image> alt öğesi, toplar toplayıcılar bir özgeçmiş sunarken görüntünün görüntülenmesine izin verir.

<Image> öğesinin üç gerekli alt öğesi bulunur:

 • <Url> – Görüntünün URL’sini tanımlar
 • <Title> – Resim gösterilemediğinde görüntülenecek metni tanımlar
 • <Link> – Kanalı sunan web sitesine köprü tanımlar

Yukarıdaki RSS belgesinin resmi şu şekildedir:

<image>
  <url>http://www.wpdersler.com/images/logo.gif</url>
  <title>WPDersler.com</title>
  <link>http://www.wpdersler.com</link>
</image>

G. <Language> Elemanı

<Language> alt öğesi, belgenizi yazmak için kullanılan dili belirtmek için kullanılır.

<Language> öğesi, RSS toplayıcıların siteleri dil temelinde gruplamasına olanak tanır.

Yukarıdaki RSS belgesinin dili:

İngilizce;

<language>en-us</language>

Türkçe;

<language>TR-tr</language>

H. <Item> Öğesi

Her <item> öğesi bir RSS yayınında bir makale veya “hikaye” tanımlar.

Şu RSS belgesine bakın:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″ ?>
<rss version=”2.0″>

<channel>
  <title>WP Dersler Anasayafya</title>
  <link>http://www.wpdersler.com</link>
  <description>RSS Eğitimi</description>
  <item>
    <title>RSS  FeedBurner</title>
    <link>http://www.wpdersler.com/rss.asp</link>
    <description>Yeni RSS Rehberi</description>
  </item>
</channel>

</rss>

Daha önce de belirtildiği gibi, her <item> öğesi, RSS yayınında bir makale veya “hikaye” tanımlar.

<Item> öğesinin üç gerekli alt öğesi bulunur:

 • <Title> – Öğenin başlığını tanımlar (örn. RSS Eğitimi)
 • <Link> – Öğeye köprü tanımlar (örn. http://www.wpdersler.com/rss.asp)
 • <Description> – Öğeyi açıklar (ör. Yeni RSS Rehberi)

Ayrıca, <item> öğesinin isteğe bağlı birkaç alt öğesi vardır. Aşağıda en önemli olanları açıklayacağız.

<author>editor@wpdersler.com</author>

I. <Comments> Elemanı

<Comments> alt öğesi, bir öğenin bu öğe hakkındaki yorumlara bağlanmasına izin verir.

Yukarıdaki RSS belgesindeki öğenin bir yorumu olabilir:

<comments>http://www.wpdersler.com/yorumlar</comments>

İ. <Enclosure> Elemanı

<Enclosure> alt öğe, bir öğeye bir ortam dosyası eklenmesine izin verir.

<Enclosure> öğesinin üç gerekli öznitelikleri vardır:

 • Url – Ortam dosyasının URL’sini tanımlar
 • Length – Ortam dosyasının uzunluğunu (bayt cinsinden) tanımlar
 • Type – Ortam dosyasının türünü tanımlar

Yukarıdaki RSS belgesinde yer alan bir medya dosyası şu şekilde olabilir:

<enclosure url="http://www.wpdersler.com/rss.mp3"
length="5000" type="audio/mpeg" />

J. <Author> Elemanı

<Author> alt öğesi, bir öğenin yazarının e-posta adresini belirtmek için kullanılır.

Not: Spam e-postalarını önlemek için bazı geliştiriciler <author> öğesini içermez.

Yukarıdaki RSS belgesindeki maddenin yazarı olabilir:

 

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
FeedBurner Rehberi
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir