Google Amcam ile Adsense Günlüğüm

Evet yeni bir konu başlıktan anlaşılacağı gibi Google Günlüğü etkinliği yapmaya karar verdim.  Google günlüğü belki ilerleyen zamanlarda bu konumuz diğer arkadaşlarının yararına dokunacağını düşündüğüm için böyle bir şeye karar verdim. Google Günlüğümüz’de amacı belli reklam şirketleriyle anlaşabilecek miyiz, eğer anlaşma sağlayabilirsek bunu nasıl başardık hangi yollar ile başvuru sürecimiz kabul edildi ve anlaşma sağladıktan sonra ne türlü bir kazançlar elde ettik bunu ele alacağız.

Godady hosting şirketi ile çalışmaktayım, ilk web hayatına atıldığım tarih 2016 yılının Ramazan ayıydı yani mübarek bir günde bu işe atladım. İyi biliyor musunuz derseniz eğer bende sizler gibi çat pat bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Yani anlayacağınız siz ne iseniz bende oyum. İlk web sitem oyun sitesi olmuştu ve herhangi bir bilgim olmadığı için hemen yabancı içerikli bir site açmak olmuşu adı güzel diye hemen birileri girer düşüncesi vardı. Türkçe olarak çevirdiğimde oyun oyna diye bir ingilizce sitemdi ne oldu o siteye derseniz canım almadı bıraktım. Çünkü WordPress’i o zamanlar duymamıştım.

Arama motorlarından oyun scripti aratıyordum paralı bir tema bulmuştum görünüşü falan baya bir hoşuma gitmişti. Cebimde de para olduğu için bir şeycik olmaz diye satın aldım. 1/2 saat içerisinde oyun teması mail hesabınıza gelecek dedi scripti satan arkadaş. 1/2 saat bekledikten sonra saat olmuş Beş mail hesaplarımı kontrol ettim ne gelen var ne de giden, hemen elime telefonu aldım ve temayı satan kişiyi aradım. Otomatik santral cevabı çalışma saatleri dışında arıyorsunuz lütfen Hafta içi şu saatlerde arayın dedi. Bende hemen Allah Allah dedim sözde 1/2 saat içerisinde gelecekti dedim.

Ertesi gün olduktan sonra, sabahın erken saatlerinde tekrar aradım ve karşımdaki kişi özür dileyerek bir hata olduğunu ve mail adresinizi tekrardan kabul edebilirsiniz demişti. Tekrardan kontol ettiğimde script gelmişti bende teşekkür ederek konuyu kapatmıştık. Bu satın almış olduğum scprit nedir nasıl kullanılır hiç bir bilgim yoktu.  O bana bakıyor ben ona bakıyordum. Bir kaç arkadaşımı arayarak böyle böyle yapmamı istedi bende tabi çok iyi anlıyorum ya tamam, tamam dedim.

Kaldık mı damdazlak ne yapacağımı bilemiyorum, dosyayı C-Panel dosya yönetisine atıyorum bana veritabanı ile birleştir öyle yap, böyle yap diyor forumlarda ki arkadaşlar. Öyle yapıyorum olmuyor, böyle yapıyorum olmuyor. Bir işe hemen atlarsan olacağı o, hiç bir bilgimiz yok ilk satın almayı gerçekleştirdik ama elde avuçta bir şey yok. Tekrardan şirketi aradığımda bana PHP bilginiz olması gerektiğini şu programlarla düzenleme yaparak veritabanına eklememi eğer herhangi bir bilginiz yok ise bu konuda zorluk çekeceğini ve WordPress açık kaynak kodlu yazılımın benim için daha iyi olacağını söylemişti.

Neyse biraz daha araştırayım sonuçta belli bir ücret verdim, boşa gitmesini istemedim. Açtığım sayfanın adını ben dahi bilmiyordum :), al sana ikinci kötü senaryo ya insan hiç düşünmez mi, senin bilmediğin alan adını başkaları nasıl bilebilir dedim. Buradan ikinci dersimi çıkardım ve PHP bilgim hiç olmadığı için scpriti köşeye koydum duruyor öyle. Sonra WordPress işine bulaşayım dedim, sonuçta bir domain adresim ve hosting’ im var. Yapa yapa, boza boza öğrenirim düşüncesiyle bir yola daha giriştim.

Boşta kaldığım zamanlarda hemen arama motorlarını kullanarak, WordPress temaları aramaya başladım. Ya şöyle güzel bir tema neden ücretsiz olmaz diyordum, arama sonuçlarında neredeyse hepsi paralı satılıyordu. Yani kimse yanlış anlamasın her şeyin bir emeği var sonuçta ben daha bu işlerde yeni olduğum için dediklerimi kulak ardı edebilirsiniz.

Dedim bu iş bu şekilde olmayacak başka şeyler yapayım dedim. Araştırdım ettim ama aldığım domain ismi ile hiç şarkı sözleri sitesi olur mu aklıma gelmiyor değildi. Şimdi dedim böyle bir şey yaparsam eğer oyun sitesi ama şarkı sözleri var olur mu ki hiç sonuçta para verdik, neden olmasın dedim. Yine forumlarda sağda solda aramalar yaparak böyle bir şeyin iyi olmayacağını vs. vs. gibi konu ve başlıkları vardı. Sonra dedim ki evet böyle bir şey olmaz dedim ve oyun sitesi işi bana göre değil diyerek domaini silme işlemi gerçekleştirdim.

Bu arada bu kadar yazıyı ne ara yazdık ya, demek ki bir şeyleri yapamayınca kötü şeyler olunca adamın yazası geliyormuş. Bak bunu da öğrendim şimdi, eğer bunu buraya kadar okuyorsanız eğer tahminlerim de genel de yanılmam okuyan kişi sayısı artacak oda benim sayemde olacak çünkü birisi yazmış mı, yazmamış mı düşüncesiyle gideceğim için öyle kendimi kandıracağım.

Gelelim tekrardan konumuza, bilgisayar bilgim ve teknoloji haberlerini izlemeyi ve okumayı sevdiğim için kendi branşım adına bir site kurmak aklıma geldi. Sonuçta işi biliyorum iyi ve ya kötü bir şekilde öylece kendi yağımda kavrulurum dedim. Çok eskilerden yani 2000 yıllarında falan galiba o zamanların ünlü müzik forum siteleri vardı. Bende müziği sevdiğim için ve de o zamanlar bilgisayar işi yaptığım için forumlarda yazılar yazıyor ve milletin okuması, yorumlar yazması ve de sitenin sahibi benim ile MSN Messenger herkes bilmez bunu tabii, yüz yüze ile görüşmeler, konuşmalar falan filan derken moderatörlükten atıldım.

Neymiş efendim virüslü program yüklemişim ben nerden bileyim programı başkası paylaşıyor bende bunu forumlarda paylaşıyordum. Kötü mü ettik yani, 2000 yıllarından bahsediyoruz akıllı telefonlar yok öyle. O zamanlardaki bilgimi öpüpte başına koymuyor da moderatörlükten atıyor.

Konuyu nereden nereye çektik ya, biraz dağıldı ortalık toparlayalım sizlerde sıkılmayın. Okumaya devam edenler şanslı tabii ki, yine araştırmalar sonucu yeni bir domain adresi almaya karar vermiştim, kısa olsun öz olsun dediğim, güzel bir site kurmaya karar verdim.

27 Aralık 2016

Evet bu tarih WPDersler sitesinin kurulma tarihidir, şimdi ki tarih 06 Haziran 2017 baya olmuş bir şeyler yazmayalı ama elimden herhangi bir şey gelmiyor. İş güç biliyorsunuz hayatın olumsuzluklar ev sıkıntıları falan bir de site ile uğraşmak zor geliyordu. Ruh halin kötü olduğu zaman insanın canı bir şey almazmış bende öyle olmuşum.

Hemen hemen her gün internet ortamındayım ama uğraşmak canım almadığı için siteyi güncellemiyorum hiç, 3/5 içerik ile duruyordu.

01 Haziran 2017

Veritabanını komple sildim WordPress güncelleme falan yapmış,WannaCry (WannaCrypt olarak da bilinir) saldırıları olmuş bende yeni öğrendim. Siteye dahi girmiyordu zararlı içerik olabilir falan diye uyarılar veriyordu. Uğraşamam dedim zaten az içerik var bunları temizle et, veritabanı zarar görmüş dedim. Her şeyi sildim 404 hata sayfaları verecek Google Bot’ları ama yapacak bir şey yok.

Bugünlük bu kadar beyler.

02 Haziran 2017

Yeni veritabanı oluşturuldu WordPress kurulumu gerçekleştirildi, SiteMap ve Robots.TXT ayarları gerçekleştirildi. Arama motorlarına kayıt işlemlerini sıraya aldım, Google Search Console ayarlamaları ve düzenlemeleri yapıldı. Google Analytics sitenin hit durumunu öğrenmem gerekiyordu gerekli ayarlar yapıldı. Yandex arama motoruna kayıt işlemleri yapıldı. Özgün içerik olarak iki tane konu ekledim ve beklemeye başladım.

03 Haziran 2017

Bugün de, bir konu girdim ve SEO’yu zenginleştirmek için All In One Schema.org Rich Snippets eklentisini kurmaya karar verdim. Site biraz zenginleşsin diye. Arama sonuçlarında yıldız falan daha gözükmüyor zamanla olacak tabi ki, bugünlük çok çalıştık.

04 Haziran 2017

Yine sitedeyim maşAllah, bir iki tane daha içerik girmeye karar verdim. Herhangi bir değişiklik yapmadım. Temayı canım almamaya başladı ama bakalım değiştirebilirim.

05 Haziran 2017

Aynen tema değiştirme yapmıştım Sosyal bağlantılar seçenekleri yoktu benim de canım almamıştı zaten. Yeni tema kurulumu gerçekleştirdim. CloudFlare ile SSL yapacaktık sağolsun GoDaddy DNS numaralarımı değiştirmekte üşendi ve ya herhangi bir bilgi sahibi değiş telefon ile görüştüğüm kişi site DNS hatası vererek 15 saatlik bir kapanma oldu. Zaten beni buluyor böyle şeyler, azimle bir yola baş koy duyduk.

06 Haziran 2017

GoDaddy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdim, DNS sorunun olduğunu falandı filan iyi kötü site geriye geldi ama DNS hatası devam etmekte. Search Console kontol edildi her zaman ki gibi SiteMap‘a ulaşamama problemi gerçekleşti bu olacak bir şeydi zaten kapalı bir siteye nasıl erişim sağlasın. SiteMap ayarları ve Google botlarını siteye ziyaret etsin emri verildi. Botlar sitede şuan dolaşım yapıyor Search Console ile şuan bir sıkıntı yok. Telefon ile siteme giremiyorum beklemeye aldım artık. Biraz içerik gireyim sonra el atacağım kafam allak bullak olmasın.

Adsense başvuru gerçekleştirdim, henüz erken olduğunu biliyorum ama reklam kodu sitede ekli kalsın belki belli mi olur, Google botları bir yere toslar falan kabul eder düşüncesiyle. Pek ümidim yok sadece kodlar sitede dursun. Mail kutumu açtığımda aşağıdaki resimde gördüğünüz cevap gelecektir. Sizlerinde nasıl bir cevap geleceğini bildiğiniz için.

Siteye biraz zenginlik kazandırma çalışmaları yaptım, Misafir yazarlık, Yorum politikası gibi değişiklikler yaptım. Hakkımızda bölümünün içeriğini değiştirme yoluna gittim şimdi ki hali daha iyi oldu gibi. Bu arada adsense üç saat içinde mail attı hesabınız Red diye her şey istediğimiz gibi gidiyor.

Eskiden index alan ”Etiketleri”  URL kaldır yaparak kirliliği temizledim. Bir daha etiket eklemeyeceğim çünkü arama sonuçlarında gerçekten kötü gösteriyor. Saat 11:30 hangi konuların index aldığına baktığımda, panelde ki içerik sayısı kırk, index alanların sayısı ortalama yirmi 4 iyi birazcık.

07 Haziran 2017

Saat 22:43 suları baya olmuş, bugün sürekli siteyle uğraştım uzun araştırmalar sonucu güzel bilgiler edindim. MailChimp Haber Aboneliği ve Push Bildirim Oluşturma! beni bugün baya yordu. Sözde çarşıya inip alışveriş yapacaktım. Bir de Ramazan ayı olunca üşengeçlik olmuyor değil. Pek forumlarda olmayan bir kategori açtım. REL ile ilgili bilinmeyen de var. Bir gün göz atmanızı tavsiye ederim. Zengin Snippet kullanmaya devam ediyorum. Arama sonuçların da yıldızlar olunca sayfa zengin gözüküyormuş gerçekten. Bugünlük bu kadar arkadaşlar, Adsense başvurusunu gerçekleştireceğim gün, yazı yazdığım an index aldığı gün olacaktır.

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Google Amcam ile Adsense Günlüğüm
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir