Maillerde ki Konu Başlıkları Google Politikaları ve Yetersiz İçerik?

Google Politikaları ve Yetersiz İçerik artık aşina olduğumuz tasarım işleri ile uğraşanlar başlığı görünce evet ya da aynen demelerini duyuyor gibiyim. Peki neden sürekli bu şekilde mesajlar attığını ve ya kısa sürede onay vermediğini hiç düşündünüz mü? Aslına bakarsanız bir site ve yazacağımız yirmi ya da otuz makale ile Adsense ile anlaşacağımızı zannediyoruz. Peki neden anlaşma sağlayamıyor ya da Adsense bize bunu bilerek mi yapıyor?

Adsense program politikalarını, sayfasında detaycı bir açıklama göremezsiniz, bilmiyorum red cevabı alanlar buralara dikkat ediyor mu ya da içeriği okuma gereksinimi duyuyor mu bilmiyoruz? Siteniz gerçekten bir ziyaretçi gözünden iyi mi, ya da şöyle söyleyelim arama motorlarını kullanıyorsunuz ve araştırma yaptığınızı varsayalım. Hızlı ve öz bir şekilde okumak ilk işimiz, Google sıralamaları aslına bakarsanız genelde benim başıma geliyor. Bazen öyle tema konusunda olsun şekil konusunda olsun birinci sıralarda yerini alabiliyor. Büyük ihtimalle SEO çalışmaları yaptığını ya da yüksek backlink aldığını düşünmekteyim.

İşlerim acil olduğu sürece ilk sayfaya tıklayan birisi olarak söylüyorum bunları, tasarım ve giriş kötü ise sayfanın üst sağ köşesinde bulunan X işaretine basarak, diğer makalelere göz atıyorum. Bir gün yazmış olduğunuz içeriği, arama motorlarında aratın ve arkadaşınıza okutun yorumlarını alın, sayfayı sizin olmadığınızın bilmesi yararınızadır. Nedeni basit sonuçta arkadaşım kötü bir şey söylersem aram açılabilir gibi muhabbetlerinin olacağını biliyorsunuzdur.

Gerçekten siteniz politikalara uyuyor mu, uyuyorsa peki içerik zengin mi? WordPress kurulumu olarak arama yaptığımız da, başlıklar aynı ortalama olarak yazı uzunluğu da aynı, kullandığımız resimler ve düzenleme aynı ise ikinci bir siteye neden gerek duyulsun? Sürekli olarak WordPress hakkında makaleler yazıyor, paylaşıyoruz şöyle bir sağımıza solumuza baktığımız da o kadar değişik çıkabilecek konular var ki? CloudFlare SSL araştırması yaptığımız da 2014 / 2015 yılına ait bilgiler karşımıza çıkıyor CloudFlare ile ücretsiz olarak CDN kullanabileceğimi yazmışlar. CloudFlare ile azıcık uğraşıyorsanız eğer, CDN hizmetinin paralı sürüme geçtiğini görebilirsiniz.

Örnekler verecek olursak WordPress eklentilerinden bahsedelim, wordpress emoji olarak araştırma yaptığımız da Google arama motoronun ilk on sayfasında iki sene önceki eklen WordPress eklentilerinden bahsediliyor. O sayfadan çıkış yaparak, başka bir sayfaya giriş yaptığımız da ise içerik farklı ama WordPress eklentileri aynı. Peki milyonlarca eklenti arasından sadece o 3 tanesi mi kullanılıyor?

Yapmış Olduğumuz Yanlışlar?

Genelde kopyala ve yapıştır yaparız, bunun sebebi o sitenin bize hoş gelmesidir. Kopyaladığımız yazının içeriğini okumadan yapıştır yapabiliyoruz. Bu doğaldır diğer sitemde bende yapmıştım. Arama motorunda bir konu araştırması yaparken kendi sitemde olan içeriğe girmiyordum bunu ben yapıyorsam peki ziyaretçi ne yapsın?

Konu başlıkları insanların dikkati çekebilir evet bu önemlidir ama konu başlığı dikkatimizi çekerken içerik o kadar dikkatimizi çekiyor mu? Herhangi bir araştırma yapabilirsiniz göreceğiniz ilk hata öne çıkarılmış görsel ayarlanıyor 10 kelimelik bir yazı yazılıp, 1024×768 boyutunda bir görsel şov izliyoruz. Resimler sitenimize zenginlik katacaktır buna hem fikiriz. Peki yazmış olduğumuz 10 kelimelik makale nerede şimdi, cevabı basit resimlerin arasında kayboldu ve okuma oranı düştü.

İlk wordpress sitemi kurduğumda görsellik şovuna çok önem verirdim bir kaç yazı yazarak sayfayı kaplayan kocaman bir resim, azıcık daha yazı yazarak bir resim daha ekleyerek Adsense başvurusu gerçekleştiriyordum. Bana gelen cevap konu başlığında belirttiğim mailler geliyordu. Google’ nin dediği gibi yazdıklarımızı GoogleBot‘ ları için değil insanlar için yazmamız gerektiğini söylüyor.

Evet her konu için hakim olabilme şansımız az denilecek az, hadi şöyle diyelim. Her kategori hakkında bilgimiz olduğunu ve bu kategorileri doldurmamız için uzunca bir yıllar geçmesi gerektiğini biliyorsunuzdur. Ya da şöyle diyelim bir makale yazmak inanın baya bir zamanını alıyor, yazarken belki insana bir mutluluk verebiliyor birileri okuyacak ve yorumlar yapacak sitem hit bakımından birinci sırada olacak diye, yazmış olduğunuz makaleyi defalarca gözden geçirebiliyoruz.

İnanın insan ilerleyen zamanlarda bıtkınlık gelebiliyor, çünkü bilmediğiniz bir kategori ile uğraşmak aramalar ve sonuçlar çıkartmak kimsenin o konuyu okumaması ve yorumlar gelmemesi bizi üzdüğü kadar o işi de bırakma noktasına bile gelebiliyoruz. Bu yüzden sevdiğiniz bir iş ile uğraşmanız sizin için daha iyi olacaktır. Sayfanızı sürekli güncel tutmanız ve ardına hemencecik index alması kadar güzel bir şey olamaz. Şarkı sözleri sitesi açmıştım ve bir o kadar uğraş ve emek verdim. Tema ile ilgili bir kaç problem vardı giderememiştim, temayı değiştirmeye çalışsam eklemiş olduğum binlerce şarkı sözü ve sanatçıların biyografisi gidecekti. 404 hata sayfaları canımı sıkacak SEO açısından da kötü olacağını düşündüğüm için Subdomain açmaya karar kıldım.

Açmış olduğum subdomain sitem gerekli SiteMap, Robots.TXT, Google Search Console ve Google Analytics  ve Yandex Arama motoru kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, içerik girmeye başladım ve siteyi bir gün beklemeye aldım. Sitem index almaya başlamıştı yanlış söylemeyeyim ortalama 35 günlük bir subdomain sayfama hemen hemen her gün bir şeyler yazarak paylaşım yapıyordum. Bir gün paylaşmış olduğum konuyu Google index almış mı diye kontrol edeyim dediğim de, 5 dakika dahi geçmeden arama motorları konumu eklemiş.

İçimden de demeden edemiyordum, Googlebot’ları nasıl olur da bana böyle bir güzellik yapabilir ki diyordum. Tekrardan başka bir içerik gireyim ve bu konu da index alır mı ki diye deneme yapıyordum. Bir de ne göreyim yapmış olduğum paylaşım bir dakika içinde index almaya başlıyordu. Bu benim hoşuma giden bir şeydi tabi ki, bir konu paylaşıp Googlebot’ları ekleyecek mi, eklemeyecek mi diye kara kara düşünüp işi bırakma noktasına dahi gelebiliyorken, sitemizin hemen index alması bütün her şeyi değiştirebiliyordu.

SiteMap, Robots.TXT, Google Search Console ve Google Analytics  ve Yandex Arama motoru kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra, beklemeniz gerektiğini unutmayın bir gün belki yeni bir site açarak ne zaman kayıtlara eklendiğini izleyen bir makalem olabilir. Bunun için şimdi söz veremeyebilirim ama ilerleyen zamanlarda inşallah. Bu gerekli ayarları yaptıktan sonra bir gün içinde 10 konu 2’nci gün ise 12 konu ve 3’ncü gün ise herhangi bir içerik paylaşımı yapmazsanız bu Googlebot’lar tarafından günlük indexlenen sayfa değildir raporları alacaktır. O gün herhangi bir işiniz olabilir ve ya site ile o gün uğraşmamak isteyebilirsiniz.

O gün yapılacak tek işlem, yazmış olduğunuz konuyu düzenlemeniz bir harf ekleyin ya da bir değişiklik meydana getirin, sahte olarak açtığınız bir sosyal paylaşım sitelerinde paylaşın ve Googlebot’lar sitenizi taramaya gelsin. Bunu yapmanız sitenizin hiti bakımından meyvesini yiyebileceğini söyleyebilirim.

 

Konuyu şimdilik burada kapatıyorum, malum iş güç sürekli güncelleyeceğim bir konu olacaktır. Mutlu Bloglar….

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Maillerde ki Konu Başlıkları Google Politikaları ve Yetersiz İçerik?
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir