.htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess dosyası nedir?

.htaccess dosyası, web sayfalarınızın görünümünü denetleyen küçük ve güçlü bir metin dosyasıdır. Yönlendirme, sıkıştırmayı sağlama, URL’leri yeniden yazma, tarayıcı ön belleğini kullanma gibi şeyler bu küçük dosyaya bazı kod ekleyerek gerçekleştirilebilir.

Bununla birlikte, bu dosyayı değiştirirken veya güncellerken karşılaştığınız küçük bir hata bile aşırı sonuçlara neden olabilir (web sayfalarınız görünmüyor gibi), düzenleme yaparken çok dikkatli olmanızın sebebi budur, ancak çok korkmayın, güvenle nasıl değiştirileceğini açıklayacağım Çalışan her zaman yedek kopyanız olduğundan emin olun.

Adı “köprü metni erişimi” anlamına gelir. Dosya, normalde web sunucunuzun yapılandırma dosyalarında yapılması gereken şeyleri web sunucunuza yapmanın bir yolunu sunar. Bu erişim, webmaster’ın, bilmediğiniz birçok şeyi yapmasına olanak tanır. .htaccess dosyası Apache, Litespeed ve diğerleri tarafından kullanılır. Bu dosyayı okuyabileceğiniz% 90’ın bu dosyayı kullanabileceği olasılığı yüksektir.

.htaccess dosyamı nasıl bulabilirim?

Her şeyi web barındırma sitenize (dosya yöneticisi gibi) yüklerseniz nereden bulacaksınız. .htaccess dosyasının varsayılan olarak bir “gizli” dosyası olduğuna dikkat etmek önemlidir. Çoğu webhosts, dosya yöneticisini ilk açtığınızda “gizli dosyaları görme” seçeneği sunacaktır. Ayrıca, .htaccess dosyası veya birkaç dosya bulunamayacağına da dikkat etmeniz gerekir. Teorik olarak her klasör bir tane içerebilir. Ancak, .htaccess dosyası “root” seviyesinde veya “www” klasöründe olacaktır. Temel olarak, dosyalarınızı web üzerinde görüntülenecek yere nereye koyarsanız yapın, .htaccess’i bulmak için en olası yer olacaktır.

Bulamıyorsanız veya elinizde olduğundan emin değilseniz, web barakanızla bağlantı kurmanız ve sormanız gerekecektir. Web siteniz hakkında ciddi iseniz, gerçekten bu dosyanın nerede olduğunu ve nasıl kullanılacağını bilmelisiniz. Bu dosyayla yapabileceğiniz birçok iş, Google web yöneticisi yönergelerini daha iyi izlemenize yardımcı olur.

.htaccess dosyamı nasıl düzenleyebilirim?

Bu dosya sadece bir metin dosyasıdır, dolayısıyla web ana bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyayı düzenlemiş gibi düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, yapmadan önce önemli bir adım atmanız …

Değişiklik yapmadan önce her zaman .htaccess dosyanızın bir kopyasını oluşturun!

Gerçekten onu kastediyorum. Önce bir kopyasını yapın, “htaccess-works” ya da başka bir şey gibi bir şey çağırın, ama gerçekten, bunun bir kopyasını oluşturmanız gerekir. Unutmayın, yanlış bu dosyayı değiştirmek web sitenizi berbat edebilir veya web sitenizi hiç görüntülemez hale getirebilir. Bir kopyanız varsa, bu konuda endişelenmeniz gerekmez.

.htaccess dosyasını düzenlemek için en iyi uygulamalar

  • Her zaman .htaccess dosyanızın çalışır durumda bir yedek kopyasına sahip olun.
  • Bu dosyada her değişiklik yaptığınızda, dosyayı kaydetmeniz ve web sayfanıza gidip web sayfalarınızın hala doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmak için tarayıcınızı yenilemeniz gerekir. Bunu yapmak birçok problemden kurtaracaktır.
  • Bir şeyi berbat ederseniz, yedek kopyanızın içeriğini .htaccess dosyasına kopyalayıp yapıştırın ve tekrar kaydedin ve web siteniz daha önce olduğu gibi çalışacaktır.
Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
.htaccess dosyası
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir