Hyper-V-Etkinleştirme

Windows ile Hyper-V (Client Hyper-V) Kurulumu

Windows 8 veya 10 kullanıyorsanız, Windows’a yerleştirilmiş bir sanal makine yazılımı olan Hyper-V’yi duymuş olabilirsiniz. Başlangıçta, Hyper-V, Windows Server 2008’in bir parçasıydı, ancak daha sonra Microsoft, tüm Windows 8 ve 10 kullanıcıları için kullanılabilir hale getirdi. Ancak, bu özellik yalnızca Pro ve Enterprise sürüm kullanıcıları tarafından kullanılabilir.

Ancak, bu özellik yalnızca Pro ve Enterprise sürüm kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Dahili bir özellik olan Hyper-V, Windows işletim sistemiyle çok daha bütünleşmiş ve güçlü kullanıcılar için Powershell’i kullanarak hemen hemen her şeyi kolayca kontrol edebilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Yani, Hyper-V’i yeniyseniz ve denemek istiyorsanız, onu nasıl etkinleştireceğiniz ve yeni bir sanal makine oluşturacağınız aşağıda.

Hyper-V’nin önceki sürümlerinde, üç tür sanal anahtar vardı. Harici, Dahili ve Özel. Windows 10 Sonbahar Güncelleştirmesinde, dördüncü anahtar, NAT anahtarı eklenmiştir.Bugün itibarıyla, NAT anahtar tipi yalnızca PowerShell kullanılarak oluşturulabilir. Ancak, sonuç olarak GUI’ye geçeceğini varsaymak oldukça güvenlidir.

Dahili bir özellik olan Hyper-V, Windows işletim sistemiyle çok daha bütünleşmiş ve güçlü kullanıcılar için Powershell’i kullanarak hemen hemen her şeyi kolayca kontrol edebilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Yani, Hyper-V’i yeniyseniz ve denemek istiyorsanız, onu nasıl etkinleştireceğiniz ve yeni bir sanal makine oluşturacağınız aşağıda anlatacağım.

Windows 10’da NAT kurmak, VMware Workstation ve Oracle VirtualBox gibi diğer sanallaştırma ürünleriyle karşılaştırıldığında Windows masaüstü işletim sistemindeki Hyper-V’nin eksikliklerinden biri olmuştur. Geçmişte, bilgisayarınızın İnternet bağlantısını NAT altında paylaşmak için Internet bağlantısı paylaşımı kurmanız veya iki NIC’li Windows Server çalıştıran bir VM’yi kullanmanız gerekiyordu.

Bu arada, VMware Workstation Pro ve VMware Workstation Player, tek bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemini sanal makineler olarak çalıştırma adlı makaleme de göz atmanızı tavsiye ederim.

Hyper-V, Windows 10’a kurulmuş olmasına rağmen, onu kullanmanız için etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, Başlat menüsünden “Windows özelliklerini açma veya kapatma” yı arayın ve ya alternatif olarak, ara (çalıştır) iletişim kutusundaki “optionalfeatures.exe” yazarak dosyasını da çalıştırabilirsiniz.

optionalfeatures-exe
optionalfeatures-exe
Hyper-V-Etkinleştirme
Hyper-V-Etkinleştirme

Yukarıdaki işlem Windows Özellikleri penceresini açacaktır. Burada, “Hyper-V” nin yanındaki onay kutusunu işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklayın.Windows Özellikleri penceresi. Burada, “Hyper-V” nin yanındaki onay kutusunu işaretleyip “Tamam” düğmesine tıklayın.

Hyper-V-Degisiklikler-Uygulaniyor
Hyper-V-Degisiklikler-Uygulaniyor

Tamam düğmesine tıkladığınızda, Windows değişiklikler uygulayacak ve işlemi tamamlamak için sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bu nedenle, tüm çalışmalarınızı kaydedin ve “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın.Windows değişiklikler uygulayacak ve işlemi tamamlamak için sistemi yeniden başlatmanızı isteyecektir. Bu nedenle, tüm çalışmalarınızı kaydedin ve “Şimdi Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın.

Hyper-V-Yeniden-Baslat
Hyper-V-Yeniden-Baslat

DESKTOP-ASDWSF sizlerde farklı olacaktır, tıklayınız ve yeni Sanal Makine diyerek ilerleyelim,

Hyper-V-Yeni-Sanal-Makine
Hyper-V-Yeni-Sanal-Makine

Burada, yeni sanal makinenizin adını belirtin ve “İleri” düğmesine tıklayın. Sanal makinenizi farklı bir konuma kaydetmek isterseniz, “Sanal makineyi farklı bir konumda sakla” onay kutusunu işaretleyin.

Hyper-V-Ad-ve-Konum-Belirtin
Hyper-V-Ad-ve-Konum-Belirtin

Şimdi, yüklemek istediğiniz konuk işletim sistemi 64-bit ise, o zaman “2. Nesil 2.” seçeneğini seçin. Aksi halde, “Nesil 1” seçeneğini seçin ve devam etmek için “İleri” düğmesine tıklayın. 64-bit bir işletim sistemini kuracağım, “2. Nesil” seçeneği seçiyorum.

Hyper-V-Nesil-Belirtin
Hyper-V-Nesil-Belirtin

Bu ekranda, konuk işletim sistemi için ne kadar bellek sağlamak istediğinizi belirleyin. Benim içinde durum , ben 2GB bellek tahsisinde ediyorum.

Hyper-V-Bellek-Ata
Hyper-V-Bellek-Ata

Burada, açılır menüden daha önce oluşturduğunuz sanal ağ anahtarını seçin. Herhangi bir ağ bağlantısı seçmediyseniz bile, sanal makineyi oluşturduktan sonra onu her zaman yapılandırabilirsiniz.

Hyper-V-Ag-Yapilandir
Hyper-V-Ag-Yapilandir

Şimdi, varsayılan seçenekler olmasına izin verin ve devam etmek için “İleri” düğmesine tıklayın. İsterseniz disk boyutunu değiştirebilirsiniz. Benim içinde durum , ben 40GB olarak ayarlayın.

Hyper-V-Sanal-Disk-Bagla
Hyper-V-Sanal-Disk-Bagla

Burada, “Önyüklenebilir bir görüntü dosyasından bir işletim sistemi kurun” radyo düğmesini seçin ve Göz At düğmesini kullanarak ISO değerini seçin. Benim durumumda , Windows 10 kurmayı seçtim.

Hyper-V-Yukleme-Secenekleri
Hyper-V-Yukleme-Secenekleri

Bu kadar. İşlemi tamamlamak için bu ekrandaki tüm ayarlarınızı doğrulayın ve “Son” düğmesine tıklayın.

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Windows ile Hyper-V (Client Hyper-V) Kurulumu
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir