Engelleme Javascriptleri Oluşturma

Javascriptleri oluşturma, yükleme anlamına gelir; bu nedenle, bir şey işleyici engelleme özelliği varsa, sayfanın olabildiğince hızlı yüklenmesini önler.

Not: Bu makale, javascript engelleme işleyicisiyle ilgilidir, css engelleme işleyişi (tamamen farklı bir şeydir) değildir.

Engelleme javascripti oluştur

Google , web sayfalarınızın katlamalı içeriğini yukarıdaki yükleme işlemine müdahale eden javascript’leri kaldırmak veya ertelemek için 1 önerir.

Katmanın üst kısmı, bir kullanıcının başlangıçta ekranlarında gördükleri anlamına gelir . Bu ekran bir telefon, ipad, masaüstü veya kullanıcının web sayfanızı görmek için kullandığı her şey olabilir.

Bu uygulama, uzun zamandır pagespeed olan kişiler tarafından kullanılmaktadır, ancak webmasterların ve tasarımcıların çoğunun yeni ve biraz kafa karıştırıcı olabilir ve hatta imkansız görünebilir.

Sadece iyi bir web vatandaşı olmanızın yanı sıra, yavaş bağlantılara sahip kullanıcılar umurunda bile olsa Google’daki sıralamanızla ilgileniyorsunuzdur. Bunun için optimize etmezseniz, Google’daki sıralamanız risk altındadır. Özellikle, Google, web sayfanızın belirli cihazlar (telefonlar, ipadlar vb.) Için iyi yüklenmediğini görürse, Google, kullanıcıları yavaş sayfalara veya kullanıcıya neden olan sayfalara göndermek istemediğinden sizi sonuçlara dahil etmeyeceklerdir. Içerik için çok uzun süre beklemek.

İşleyiciyi engelleyen javascript’leri tanımlama

Sayfanızın ne yüklendiğini bilmeniz gerekiyor. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Sayfanızın veya temanızın karşılaştığı sorunlara genel bir bakış sağlamak için sayfanızın pagespeed aracıyla ne yüklediğine bakmanızı öneririz . Şu anda, işleme engelleyen belirli dosyaları almak için Google pagespeed analizleri aracını kullanmanız gerekir . Bu araç, size belirli bir sayfayı engelleyen dosyaları tam olarak söyleyecektir.

İşleyiciyi engelleyen javascript’leri kaldırma

En sık rastlanan suçlu javascript ve bunun için gerçekten harika bir örnek, web sayfalarının büyük bir yüzdesinde kullanılan bir javascript dosyası olan jQuery’dir. Muhtemelen kullanıyorsunuz (bizim aracımız varsa keşfedelim).
Bu javascript dosyası oldukça geneldir, aslında web sayfanızın sayfanızı oluşturmak için yüklediği en büyük dosya olabilir.

JQuery popüler bir javascript dosyasıdır ve genellikle, örneğin bir görüntünün içinde veya dışında fade gibi çok az şey yapmak için kullanılır. Genellikle web sayfanızı yüklemeden önce jQuery yüklemek için hiçbir neden yoktur ancak sayfaların büyük çoğunluğu bunu yapıyor.

JQuery kullandığınız şey katlamanın altında gerçekleşirse, gerekmeden önce yüklemek için bir neden yoktur . Daha önce yüklüyorsanız, bu hızları izlemiyorsunuz ve kullanıcılarınızı bekletiyorsunuzdur.

Bunu düzeltmek için jQuery çağrısının yapıldığı yeri değiştirmeniz gerekir. Bu, web sayfanızın html bölümünde yapılır. Çoğu web sitesinin şu anda jQuery’yi çağırma biçimi, aşağıda gösterildiği gibi belgenin başındadır.

<head>
<meta name=description content="description here."/>
<title>title here</title>
<style>
styles here
</style>
<script src="jquery.js">
</script>
</head>

Bu jQuery çağrısı (oldukça büyük bir dosya) yapılır ve başka herhangi bir şey sayfada gösterilmeden önce tarayıcı tarafından indirilmelidir . Bu kötü. JQuery kullandığınız şey, yukarıdaki resimde gösterilen katlama içeriği için bile gerekmiyorsa, bu gerçekten çok kötü.

Sıkça kullanılan kısmi bir çözüm

Genellikle jQuery çağrısı, belgenin başından kaldırılır ve o zamana kadar gerekli olmadığı için sayfanın bir sonraki bölümüne taşınır. Maalesef bu yeterli değildir.

<!-- the things you don't need jquery for (most of your page) is here -->
<script src="jquery.js">
</script>
<!-- the thing you need jQuery for is here -->

Gerçek çözüm

Oluşturma yolundan javascript’i tamamen kaldırmak için sayfa yüklenene kadar ertelemeniz gerekir. Bunun için javascript’i tamamen erteleyen Google önerilen çözümü kullanarak bir öğretici var .

Bunu iyi takip edebilmek için sayfanızın hangi sayfaya yüklendiğini ve neden yüklediğini bilmek zorundasınız.

Web sayfanızın çağrı yaptığı her şey, kullanıcılarınıza zamanlarının daha fazlasını ister. Web sayfanızın hangi istekte bulunduğunu bilmiyorsanız, bilmeye başlamanız gerekir. JQuery iyi bir örnektir çünkü çok yaygın ve böyle büyük bir dosya (yaklaşık 100kb). Ortak bir senaryonun hepsine yalnızca 10 kb olan küçük bir web sayfasında bazı kelimelerde solmaya benzer bazı sıradan görevler yapmak için jQuery (web sayfasından on kat daha büyüktür) gibi büyük bir dosya çağırıyor olmasıdır. “Hey harika görünüyorsun” diye düşünmüş olabilirsin! Onu gördüğünüzde, ancak kullanıcıyı sayfanızı görmek için on kat daha fazla bekletecek kadar soğuk mü? CSS veya daha küçük javascript ile aynı efekt olabilir.

Örnek olarak jQuery’yi kullandım, ancak bunun kötü olduğunu söylemiyorum. Aynı şeyler, Google analytics gibi yaygın javascript’ler veya widget’ları gösteren bazı üçüncü taraf javascriptleri veya insanların o denli sevdikleri sosyal Facebook, Twitter düğmelerinden bile söylenebilir.

Sayfanızın neyi kullandığını öğrenin ve ziyaretçilerinizin beklemeye değer olup olmadığına karar verin

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Engelleme Javascriptleri Oluşturma
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir