Keywords

Anahtar Kelime Kullanımı

“Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün ve sitenizin içinde aslında bu kelimeleri içerdiğinden emin olun.”

– Google web yöneticisi kurallarından 1

Kelimeler, web sayfanızın sıralamasını nasıl etkiler?

Bu aldatıcı basit sondaj kılavuzu iki bölümden oluşmaktadır. Her iki bölüm de insanların web sitenizi nasıl bulacakları ve web sitenizin arama motorlarında nasıl yer alacağı konusunda büyük etkiye sahiptir.

Bu kılavuzu ayrıntılı olarak inceleyelim …

“Kullanıcılarınızın sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün”

Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün – Bu genellikle “anahtar kelimeler” olarak adlandırılan terimdir. Web sitenizin sunduğu bilgi veya hizmetleri bulmak için insanların kullandığı kelimelerin anlaşılması, sitenizi açıkça ve doğru bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacağı için onları düşünmek önemlidir.

Keywords
Keywords

Nasıl?

Basit bir örnekle başlayalım. Şikago’da bir otel iseniz, insanların hizmetlerinizi aramak için hangi kelimeleri kullanacağını bilmek çok kolaydır. Chicago’da bir otel arayan çoğu insan “Chicago” ve “otel” kelimesini kullanacaktır. “Chicago otelleri” veya “Chicago’daki oteller” veya “Chicago’da ucuz otel” veya “Chicago havaalanı yakınlarındaki otel” gibi bir arama motoruna yazabilirler.

Bu örneklerin her birinde “otel” ve “Şikago” kelimeleri bulunur. Chicago’daki bir otelin yöneticisi, “otel web sitesini bulmak için kullanıcıların yazacakları kelimeler” i düşünürken, “Chicago” ve “otel” kelimeleri listelerinde yüksek olmalı.

“Sitenizin aslında bu kelimeleri içerdiğinden emin olun”

Chicago’daki bir otelin web sitesinde “otel” ve Chicago “kelimeleri bulunmalıdır.Bu sağduyuya benziyor olabilir, ancak işletmeler genellikle web sitelerinde önemli kelimeler içermiyor.

Chicago’daki otelin kendisini ne kadar kalça ve modern olduğu konusunda gururlandığını düşünün. Bu “sağlamlık” ı temsil etmek için, webmaster çok şık ve akıcı bir ultra modern ve minimalist bir ana sayfa oluşturur. Lobisinin ve akıllı görünümlü logosunun bir fotoğrafı var. Ana sayfalarının alt kısmında – “Şehir merkezinde kalacak kalça ve serin yerde” yazıyor.

Yukarıdaki örnekte, bir arama motorunun, web sayfasının Chicago’da bir otel olduğunu açıklaması için kullanacağı hiçbir metin yok! “Şikago oteller” için bir arama bu web sitesini sonuçlarına dahil etmeyebilir.

“Otel” ve “Şikago” gibi arama terimleri için bu web sitesinin bulunmasını sağlamak için bu kelimeleri siteye eklemeleri gerekiyor: Metni “Downtown’a kalacak kalça ve serin yer” ten “Şikago şehir merkezindeki kalça oteline” değiştirdiyseler “O zaman” chicago “ve” hotel “anahtar kelimeleri için sıralamalarını iyileştirir.

İşletme adı ve adresi

Bunun en yaygın örneği, bir işletme adını yalnızca logo gibi görüntülerde kullandığında geçerlidir. Metinde değil, resimde genellikle bir işletme adı ve adresi bulunur.

Sitedeki herhangi bir yerde metnin hiçbir zaman bir işletme adını kullanmayan küçük işletme web sitesi bulmak nadir değildir.

Bunun için sitenize bakmalısınız.

Ana kavram

  • Bir arama motorunun bir web sitesinin ne olduğunu belirlemesi için temel yol, içinde kullanılan kelimelerdir.

Web sitenizin bu kılavuzu izleyip izlemediğini nasıl belirleyebilirsiniz?

Bir arama motorunun sitenizi yargılamak için hangi kelimeleri gördüğüne dair bir fikir edinmek için, yalnızca web sitenizin kelimelerini değil aynı zamanda anahtar kelimelerin kaç kez kullanıldığını ve sayfa metninizin yüzdesini gösterecek olan seo araçlarını kullanın .

Sayfanızda “Şikago” ve “otel” kullanmadığınızı (Chicago otel örneğini kullanarak) fark ederseniz, o kelimeleri kullanmak için daha fazla fırsat bulmayı düşünebilirsiniz. “Otelimiz süper” diyerek “otelimiz Chicago’da en iyisi” diyor. Bununla birlikte, web sitenizin dilini doğal tutmanız önemlidir. Bir webmaster’ın defalarca sözcükleri tekrar etmesine veya doğal olmayan sondaj paragrafı yaratmasına gerek yoktur.

Web sitesi metinde anahtar kelimeler kullanıyor mu?

Toledo’da ayakkabı satıyorsanız sitenizde “ayakkabı” ve “Toledo” kelimeleri mi kullanılıyor? Kontrol edersen, bulduğun şeyden şaşkına dönebilirsin.

 

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Anahtar Kelime Kullanımı
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir