Tıklama Hedeflerini Uygun Bir Şekilde Boyutlandırma

Dokunma hedefleri nedir?

  • Dokunma hedefleri, kullanıcıların bir şeyler yapmak için etkileşimde bulunduğu web sayfalarında yer alan yerlerdir (bağlantılar, düğmeler, formlar, reklamlar, vb.)

  • Dokunma hedefleri kolayca dokunacak kadar büyük olmalıdır
  • Dokunma hedeflerinin parmak ucu için etrafında yeterli alana sahip olması gerekir
  • Bir şeye dokunduğunuzda ve yanlışlıkla başka bir hafifçe vurma hedefine bastığınızda kullanıcılar için sinir bozucu oluyoruz

Dokunmatik hedefler daha küçük ekranlarda kullanılabilir olmalı

Web sayfanız mobil bir akıllı telefonda gösterildiğinde daha küçük. Bu, tüm bağlantlarınız daha küçük ve tüm düğmeleriniz daha küçük olduğu anlamına geliyor.

Her şey küçük olduğunda sinir bozucu bir kullanıcı deneyimi yaratabilir. Bir kullanıcı bir bağlantıyı izlemek isterse ancak bağlantılar birbirine çok yakın olduğu için bir başka siteye isabet ederse, o zaman birisini delirtiyorsunuz ve sitenizi kullanmak istemiyorlar.

Hedeflere ne kadar büyük dokunmalı?

Önemli olanlar (genellikle menüler gibi veya eylem düğmelerine çağrı yapılan şeyler), Google’a göre en az 48 CSS piksel / geniş (7mm) olmalıdır .

Dokunma hedefleriyle ne kadar küçük gidebilirim?

Metinde bulunan bağlantılar dokundurma hedefleri olduğundan, doğru dokunun hedef boyutunu sağlamak için metninizi süper geniş yapmanız gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. Gerçek şu ki, metin , okunaklı metne yönelik yönergeleri izliyorsa , ( birbirlerinin hemen yanında bir sürü bağ olmadığınız sürece) bağlantılarınız büyük olasılıkla iyi olacaktır .

Google, tüm dokunma hedefinin 48 CSS pikseli olabileceğini veya olması gerektiğini kabul etmektedir. Onlar, dokunma hedefleriniz 48 CSS pikselden az ise, herhangi bir dokunmatik hedef arasında en az 32 CSS piksel (5 mm) olması gerektiğini belirtmişlerdir.

Aslında, mobil SEO araçlarında “dokunma hedefi boyutu” hatası alıyorsanız, dokunma hedefleriniz gerçek tıklama hedefi çok küçük olmak yerine birbirine çok yakın olduğundan sıklıkla yaşanır.

Listelerde metin bağlantıları

Dokunun hedeflerinin küçük ekranlar için birbirine çok yakın olduğu çok yaygın bir durum sıralı veya sırasız listelerde.

Sıralı veya sırasız listeler genellikle normal metinden farklı bir tarzdadır. Bu, bazen bu listelerin mobil ekranlarda farklı boyutlara sahip olacağı anlamına gelir.

Bunun gerçekleşmediğinden emin olmak için CSS’nize girmeniz ve listelerinizin küçük ekranlarda nasıl davranması gerektiğini tanımlamanız gerekebilir.

İşte bu durumu hedefleyen bazı CSS örnekleri. Kod tasarımınız için çalışabilir veya çalışmayabilir, sadece göstermek içindir.

li a{line-height:1.8;}@media(min-width:60em){li a{line-height:1.2;}}

Bu ne diyor temelde …

“Listede bir bağlantı varsa ve ekran küçükse, daha büyük bir satır yüksekliği kullanın.Eğer ekran daha büyükse, daha normal bir satır yüksekliği kullanın.”

Bu genel senaryo için sayfalarınızdan birinde bir liste ile çift denetlemenizi öneririm. Listeler daha az yaygındır ve nadiren her sayfada bulunur, çünkü genellikle çatlaklardan geçer.

Düğmeler

Düğmelerimle genel rehberlik, gerçek anlamda sağduyu ve gözlem üzerine, tam bir piksel boyutundan daha çok dayanmaktadır.

Bir düğme neredeyse daima web sayfalarındaki düz metinten daha büyüktür ve genellikle etrafında bir yere sahiptir.

Bu, metniniz okunaklıysa, düğmelerinizin muhtemelen ön plana çıkacağı ve bir kullanıcının etkileşimde bulunması için yeterince büyük olacağı anlamına gelir.

 

Düğmeninizin etrafında dikkat çekici ve dikkat çekici olması için yeterli alana sahip olduğunuzda (bu bir harekete geçirici mesaj değil mi?), Düğmeniz mobil cihazlarda görüldüğünde daha iyi ölçeklenebilir.

Düğmelerinizin yeterince büyük olup olmadığını öğrenmek için genellikle sayfanıza bakıp sayfanızla etkileşim kurarak başarabilirsiniz.

Düğmeleriniz fontunuzun aynı boyutuna küçültüldüyse, düğmeniz harekete geçirici çağrı kadar değildir ve etkileşimde bulunulması daha da zorlaşacaktır. Metninizde bir kullanıcının yanlışlıkla bu durumda vurabileceği bağlantılar olabilir.

Alt satırda, düğmeniz metninizden açıkça farklıysa, muhtemelen iyidir.

Görünüm

Dokunma hedeflerinizin duyarlı web sitelerinde yeterince büyük olmasını sağlamak için , görüntüleme bölgenizin doğru yapılandırıldığından emin olmanız gerekir .

Reklamlar / Adsense

Çok yaygın bir hata, reklamlarınızın etrafında yeterli alan sağlamamasıdır.

Adsense ile özellikle burada bahsediyorum çünkü yanlış tıklamalar oluşturan Adsense ile hata yaparsanız, Adsense hesabınızı kaybedebilirsiniz (tıpkı herhangi bir şüpheli davranış için).

Bu tıklamalardan para kazanırsanız da, kullanıcının her zaman kontrolü elinde tutmasını ve ne tıkladıklarını seçmesini istersiniz.

Metninizde bir bağlantıya sahipseniz ve bunun hemen altında bir Adsense reklamı varsa kullanıcılar, bir bağlantıyı izlemeye çalışırken yanlışlıkla o reklamı tıklayabilir.

Bu kötü

Adsense’in çok yakında bu konuda sıkıntıya düşeceğinden şüpheleniyorum. En iyi ihtimaliniz, her reklamın etrafında bol miktarda alana izin vermektir.

Daha iyi görünüyor, kullanıcı için daha iyi ve bir Adsense kullanıcısı için en güvenli yol.

Dokunma hedeflerinin boyutu ne etkiler?

Sayfanızın akıllı telefonlara veya daha küçük ekranlara bakma biçimi, özellikle duyarlı web sayfaları için birkaç şey tarafından yönetilir.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Tıklama Hedeflerini Uygun Bir Şekilde Boyutlandırma
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir