Redirection

301 Yönlendirme ve 404 Hatalarını Giderme

Web sitenizdeki bir URL’yi veya yönlendirme eklemeden kalıcı yapınızı değiştirdiyseniz, ellerinizde ciddi bir sorun olabilir.

Ama neden bu bir sorun?

URL’leri yeniden yönlendirme eklemeden değiştirme, Google gibi arama motorlarında yaşanan sorunlara neden olur ve içeriğinizin dizine eklenmesini engeller ve sıralamalarınızı etkileyebilir.

Ayrıca kullanıcılar için büyük bir sorun – kırık bir bağlantı bulursanız, bu sizin için kaybolmuş bir fırsattır ve onlar için sinir bozucu olursa da asla geri dönemezler.

Dolayısıyla, kullanıcıların ve arama motorlarının yeni URL’nin ne olduğunu bilmelerine izin vermek için yönlendirme eklemeniz gerekir; ancak bunu WordPress’de nasıl yapıyorsunuz?

WordPress’e yeniden yönlendirme eklemenin iki yolu vardır, bunları manuel olarak ekleyebilir veya bir eklenti kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, bu sinir bozucu 404 hatalarından herhangi birinden kaçınabilmeniz için her iki yöntemi de yakından inceleyeceğiz!

Özellikle kalıcı yönlendirmeler eklemekten bahsedeceğiz, bunlar 301 yönlendirmeleri olarak da bilinir.

WordPress yeniden yönlendirme ekleme

Yönlendirmeleri manuel olarak düzenlemek için .htaccess dosyanızı düzenlemeniz gerekir.

Herhangi bir değişiklik yapmadan ÖNCE dosyanın yedeklenmesini sağladığınız unutulmamalıdır . .htaccess dosyanızı düzenlemede hata yaparsanız, sitenizin tamamını aşağıya indirebilir.

Bu nedenle, bir yedekleme için orijinali FTP yoluyla indirin. Bu şekilde, hata yaparsanız bile, yedeklemeyi kolayca yükleyebilir ve hataları düzeltmenin yanı sıra herhangi bir sorunu önleyebilirsiniz.

Ayrıca, .htaccess dosyanızın düzenlenmesinin yalnızca Apache sunucunuz varsa kullanılabilir olduğunu unutmayın.

Diyelim ki, .htaccess dosyanızı düzenleyerek yeniden yönlendirme eklemeyi görelim.

Bu durumda yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki kodu kullanarak yeni konumu eklemektir:

Redirect 301 /oldpage.html http://www.siteniz.com/newpage.html
Redirect 301 /oldpage2.html http://www.siteniz.com/folder/

Bu, tek bir sayfayı veya tek bir klasörü yeni konuma yönlendirecektir. Örneğin, etki alanı adını değiştirdiğiniz için tüm web sitesini yeniden yönlendirmek istiyorsanız, bunu yalnızca .htaccess dosyasına ekleyin:

Redirect 301 / http://newsite.com/

Bu bozulmamış bağlantılarınızı koruyacak böylece http://www.sitemiz.com/wp-dersler olacak http://www.siteniz.com/wpdersler

Bir sayfayı PHP’nin kendisi ile yeniden yönlendirmek de mümkündür. Herhangi bir PHP web sayfasını WordPress yüklemenizin dışına yönlendirmeniz gerekiyorsa, yapmanız gereken tek şey, başlığınıza aşağıdaki satırı ekleyin:

header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: http://www.siteniz.com");

Hareketli Kalın satır, arama motorlarının kalıcı 301 yönlendirme ile uğraştığını anlamaları için gereklidir. Yönlendirmenin amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için bunu üstbilgi dosyanızın en üstüne koymanız da önerilir.

Redirection eklentisi ile yönlerdirme

Redirection
Redirection

Her zaman olduğu gibi yönlendirmeleri eklemek için bir eklenti kullanabilirsiniz. İş için en iyi eklentilerden biri kesinlikle Redirection eklentisidir.

İlk bakışta korkutucu görünebilir, ancak birkaç dakika harcayarak eklentiyi tanımaya değer.

Gerçekte, bir yönlendirme ekleme, kaynak URL’yi ayarlamak kadar basittir; bu URL, sürekli 404 hatasını alıyor ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi hedef URL alanına doğru bağlantı şekillerini yaparsanız artık kafanız rahat olacaktır.

Bu eklenti hakkında en çok sevdiğim şeylerden biri, belirli bir bağlantıya kaç defa erişildiğini, bağlantıya kimin erişmeye çalıştığını, nerede bulunduğunu ve ne zaman son bulduğunu görmemi sağlayan istatistik sayfasıdır.

Bu özellik ayrıca, belirli bir bağlantıyı kaç kez izlediyseniz izlemek istiyorsanız kullanışlıdır; bu durumda bağlantıyı yeniden yönlendirme olarak girmeniz ve eklentiyi hiçbir şey yapmamaya ayarlamanız gerekir.

Bir indirme bağlantısına kaç kez erişildiğini veya hatta bağlı bağlantıyı izlemek şanslı bir yol.

Bu eklentinin dikkat çekici bir diğer özelliği, yönlendirmelerinizi gruplandırabilmeniz ve birlikte organize etmelerinizdir.

Örneğin, blogunuzda bağlı kuruluş bağlantıları kullanıyorsanız ve kullanıcının aşağıdakileri görmesini istiyorsanız:

http://www.wpdersler.com/wordpress/eneme

yerine

http://www.wpdersler.com/wordpress/deneme

Bu eklenti ile ayarlayabilir ve daha kolay kontrol için Ortaklık Bağlantıları altında gruplayabilirsiniz.

Umarım bu ‘Yönlerdirme’ dersi sizler için bir öğreti olmuştur. Sizlerinde kullanmış olduğu herhangi başka bir yöntem var ise yorum yazarak bizlere de yardımcı olabilirsiniz.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
301 Yönlendirme ve 404 Hatalarını Giderme
Verilen Puan
51star1star1star1star1star
Powered by WP Review

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir