Tinypng ile Yüksek Çözünürlüklü Resimleri Küçültme

Herhangi bir yerde olsun ve ya olmasın resimler çoğaldıkça kullanılan alan daralacağından dolayı, ilerleyen zamanlarda sıkıntılar çıkartmaya başlayacağını biliyorsunuzdur. Resim ekleme yapmadan da siteniz tasarım olarak harika olabilir ama resim olmadığı zaman, aynı bir ansiklopedi düşünün 500 yapraklı ve hiç bir resim yok, insanın gözü korkuyor, sürekli metin olarak yazılması.

Bir de şöyle düşünelim, güzelce makalemizi hazırlıyor, 5/10 tane fotoğrafları ekliyor, bunu da alışkanlık haline getirerek binlerce, on binlerce resimlerin boyutları ve sitenizin açılma sorunu CDN ile sitenizi hızlandıramıyor ya da resim sıkıştırma eklentileri sizleri memnun edemeyeceği ve 100 resim sıkıştırma sonrası sizlerden ücret talep etmesi, bunlar aşina olduğumuz şeyler artık.

Şimdi eklemiş olduğum resimlerin kalitesi çok güzel, kullanmış olduğum resim programları ile pek vakit ayıramıyor ya da kullanmasını bilmiyorum diyebilirsiniz. Aynen bunu ilk web sitemi açtığım zaman zırt pırt resimler ekleyerek siteyi şişirmeye başlamıştım. Tema seçimim güzel, yüzlerce resim ekleyerek daha da güzel yaptım. Ama gelin bakalım sitenizi ziyaret eden kişiler resimlerin boyutlarından dolayı geç yüklenmesi ve ziyaretçinin nasıl bir site bu 1 saatte zor açılıyor deyip, sağ üst köşede yer alan X işaretine basması gayet normal değil mi?

Yüksek çözünürlük ile kullandığınız resimlerin kalitesi düşmeden, resim boyutunu düşürmek istersiniz sanırsam, ben dahi artık onu kullanıyorum. Kullanımı olukça basit herhangi bir premium seçenekleri sunmaması artı olarak gözükebilir. Photoshop kullanıyoranız eğer, ücretli bir şekilde temin edebilirsiniz.

tinypng ile resim boyutlandırma

Tinypng adresine giriş yaparak .png ve .jpg formatlarında ki 5 MB ve 20 adet resimlerinizi küçültme işlemi yapan küçük bir araç hakkını da veriyor. Büyük formatlı resimlerinizi ekleyerek KB olarak düşürebilen bu araç sitemizdeki resim şişmesi olaylarını ortadan kaldırıyor.

20 tane rastgele resimleri yüklemeye başladım eklemiş olduğum resimlerin ortalama boyutu 5MB, Tinypng kullanarak resimlerinin boyutlarını %53 oranıyla 3 MB düşürme gerçekleştirdi.

Sayfayı ziyaret ediniz ve Drop you .png or .jpg files here! yazan yere tıklayınız, sıkıştırmak istediğiniz resimleri seçiniz ve Tinypng otomatik olarak resimlerininz boyutunu düşürme işlemi gerçekleştirsin. İşlemler son derece hızlı ve download kısmına basarak ister tek olarak download all yazan butona basarak eklemiş olduğunuz bütün resimleri zip, rar dosya halinde de indirebilirsiniz.

Sizlerinde resim boyutlandırma için kullandığınız siteleriniz var mı? Var ise herhangi bir kalite düşürmeden sizleri memnun edebiliyor mu? Yorum bölümüne yazarak diğer arkadaşlara da yardımcı olabilmeniz dileğiyle.

Mutlu bloglar <3

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Tinypng ile Yüksek Çözünürlüklü Resimleri Küçültme
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir