Sunucu Yanıt Süresi Nedir?

Sunucu yanıt süresi nedir?

 • Sunucu yanıt süresi, bir web sunucusunun bir tarayıcıdan gelen bir isteğe yanıt vermesi için gereken süreyi belirtir.

Web sayfalarınız hız için ne kadar optimize edilmiş olursa olsun, sunucunuzun yanıt süresi yavaşsa, sayfalar yavaş görünür.

Google 1 “Sunucunuzun yanıt süresini 200ms’nin altında azaltmalısınız” diyor.

Sunucu yanıt süresini nasıl geliştiririm?

İki temel yol vardır:

 • Öğrenme – Sahip olduğunuz barındırmayı daha verimli kullanın (okumaya devam edin)
 • Ödeme – hosting ve donanım için daha fazla ödeme yapın ( barındırma seçeneklerine atlayın ).

Bu sayfa, durumunuz için en iyi yolun ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bir webmaster için olan çoğu şeyde olduğu gibi, bu, zamana karşı para kararı.

Sunucu yanıt süresi faktörleri

Sunucu yanıt sürenizi belirlemek için dört ana şey gelir:

 • Web Sitesi Trafiği – Daha fazla trafik, daha fazla sorun.
 • Web Sitesi Kaynak Kullanımı – Web sayfalarınızın her biri daha az kaynak kullanıyorsa, sunucu yanıt verme süresini artırabilir ve para harcamayabilirsiniz.
 • Web Sunucusu Yazılımı – Web sunucusu yazılımınızı veya yapılandırmanızı değiştirirseniz, muhtemelen sunucu tepki süresini artırabilir ve para harcamayabilirsiniz.
 • Web HostingWeb barındırma kalitesini ve kapsamını iyileştirirseniz sunucunuzun yanıt verme süresini artırabilirsiniz, ancak para harcamanız gerekir.

Web Sitesi Trafiği

Bir web sitesi daha fazla trafik kazandığında, daha fazla sunucu kaynağı kullanır. Bir zamanlar hızlı, canlı ve hızlı olan bir web sitesi, trafik arttıkça yavaş ve halsizleşiyor.

Trafik sunucu yanıt süresini nasıl etkiler?

Tıpkı bir cheeseburger servisi yapan bir restoran gibi, bir web sunucusu yalnızca bir seferde çok kişiye hizmet verebilir. Her bir kişiye hizmet etmek ne kadar uzun sürerse, o kadar az kişi servis edilebilir. İnsanlara hizmet etmek için kullanılan daha fazla kaynak, PHP’ye veya kullanıcılarınıza hizmet etmek için ihtiyaç duyulabilecek diğer şeyler için arka planda olan şeyler için daha az kaynaktır.

Çörek otlarını temizleme açısından, daha fazla insan tezgahta emir alıyorsa, daha az kişi çerez kesici pişiriyor.

Web Sitesi Kaynak Kullanımı

Web sayfanızın görüntülenmesi için yapması gereken her şey oldukça ağır sunucu kullanımını artırır. Ortalama WordPress teması, muhtemelen çeşitli stil sayfalarını, çeşitli betikleri ve görüntüler gibi kendi sunucunuzdan diğer kaynakları yüklüyor.

Bu, web sitenizin her bir sayfa görüntüsü için büyük olasılıkla onlarca kez web sunucusu kullandığınız anlamına gelir. Bu ekliyor.

Sayfa görüntüleme başına daha az kaynak kullanma değeri

Aşırı basitleştirilmiş bir örnek buradadır. Bir web sunucusunun saniyede tam 100 istek işleyebileceğini söyleyelim. Bir saniye içinde hizmet edebileceksin …

 • Dört ziyaretçi 25 kaynak kullanan bir sayfada
 • On ziyaretçi, 10 kaynak kullanan bir sayfada
 • Yirmi beş ziyaretçi, 4 kaynak kullanan bir sayfa
 • Yüz ziyaretçinin ek bir kaynak kullanmayan bir sayfa

Yalın basitleştirilmiş örnekte, sayfa kaynaklarını akıllıca kullanan web yöneticisi, sunucu kapasitesini büyük ölçüde artırabilir. Sunucu yalnızca daha fazla ziyaretçiye hizmet etmekle kalmaz, yükü azaltıldığından daha hızlı tepki verecektir.

Bir sayfanın kullandığı kaynakları nasıl azaltabilirim?

Sayfalarınız kullandığınız css, javascript, vb. Gibi daha az kaynak, sayfalarınız ne kadar hızlı yüklenirse ve web sunucunuza ne kadar az stres atarsınız?

 • Harici CSS dosyalarını birleştirin – Pek çok tema ve tasarım, tüm CSS’yi birkaç farklı dosyaya ayırmış ancak sayfanın her biri sayfa başına daha az kaynak çağrısı yapması için tüm CSS tek bir dosyada olabilir .
 • Dış javascript dosyalarını birleştirin – CSS gibi, sayfalarınızın kullandığı javascript’lerin hepsi html’de veya birleştirilmiş harici jsdosyasında bulunabilir . Sık sık değildirlar ve bu, harç harici aramalar yapıyor.
 • Lazy yük / erteleme görüntüleri – Görüntüleri ertelemek , sayfayı göstermeden önce her resmi çağırmadan ve indirmeden web sayfasının hızlı bir şekilde görüntülenmesini sağlar.
 • Satır içi küçük CSS ve Javascript – Bazı durumlarda CSS ve Javascript’inizi harici bir dosyaya koymanız bile gerekmez. Onları HTML dosyasına koyarsanız, onlar için ek çağrı yapılmaz. Bunu burada CSS ile nasıl yapacağımızı ve burada Javascript ile tartışacağım .
 • Wise canlı tutma kullanımını – sunucu kullandığını nasıl bildiğinizden emin olun canlı tutma gerçekten sunucu isteklerini yerine getirir nasıl etkileyebileceği için.

Aşağıdaki sayfa hızı iyi uygulamalar sunucu etkin bir hizmet verebilir insanların sayısı artacaktır. Her web sayfasının araması gereken dosya sayısını azaltmak, sunucunun yapması gereken işi de azaltır.

ağ sağlayıcısı

İş için doğru web barındırıcısına sahip olduğunuzdan emin olun. İlk adım, çok ince olduğunuz kaynakları gerginleştirmediğinizden emin olmaktır.

Benim gibiyseniz, olası en ucuz ev sahibi ile başladınız.

Eğer bu doğruysa, artık daha fazla trafiğe sahip olduğunuzdan, barındırmayı yükseltmeniz gerekecek. İşte genel düşüncelerim ve barındırma konusundaki önerilerim.

WordPress Hosting

Gerçek şu ki, WordPresss kullanıyorsanız WordPress belirli web barındırma almak akıllıca olacaktır. Barındırma Bu tür, WordPress ve genel olarak dinamik içerik ile gelen miras sorunları için optimize eder. İyi bir WordPress ev sahibi ayda yaklaşık 20-30 dolara başlayacak. Türkiye’deki fiyatları pek bilmiyorum bugüne kadar hiç çalışmadım. Vereceğim örnekler yabancı hosting şirketleri olacaktır.

Shared Hosting

Paylaşılan hosting, başlamak için ekonomik bir seçimdir. Paylaşılan barındırma konusundaki genel düşüncelerim, iyi paylaşılan barındırma ayda yaklaşık 5 dolardan oluşuyor. Daha az kazanabilirsiniz, ancak belirli bir satış olmadığı sürece “99 cent hosting” veya başka bir şey gibi şeylere dikkat edin.

Güvenilir bir paylaşımlı web barındırıcısı, birkaç yıldır iş dünyasında olmalı ve yardım için arayabileceğiniz bir telefon numarası olmalıdır. Gerçekten tavsiye ederim, yalnızca düşük maliyetle paylaşılan barındırma …

 • Bluehost – Yıllardır Bluehost’u kullandım (Aslında başka web sitem 2006’da bir Bluehost paylaşımlı hosting planında başladı)
 • VPS Hosting

  Sanal Özel Sunucu – VPS ana bilgisayarı, paylaşılan barındırmayı büyüttükten sonraki bir sonraki adımdır. Daha ekonomik VPS paketleri barındırmak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilir veya “Yönetilen VPS host” u ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tipik bir servis için ayda 20 ila 50 dolar arası VPS hosting aralıkları, daha yüksek özellikler için.

  • KnownHost – Ben şimdi bu site için Knownhost SSD VPS kullanmayı düşünüyorum. Kesinlikle süslü olmayan web siteleri tarafından beğenilmeyeceksiniz, ancak katı sağlam VPS barındırma hizmeti sunuyorlar.
 • Dedicated Server

  Özel bir sunucu sunucusu, yalnızca kendi kullandığınız makinenizdir. VPS’yi evden eve naklettikten sonraki bir sonraki adım. VPS barındırma gibi, sunucu etrafında yolunuzu biliyorsanız, adanmış sunucular hesapları ve yönetilmeyen hesapları yönetmiştir. Kalitedeki sunucuların maliyeti genellikle ayda 90 dolardan birkaç yüz dolara kadardır.

 • Cloud server / Advanced

 • Bir panele ihtiyacınız yoksa ve bir kutunun etrafındaki yolunuzu biliyorsanız. Bu çocuklar test sunucularını veya uygulama sunucularını geliştirmek için çok faydalıdır. Onları bazı projelerim için tam zamanlı olarak kullandım.
 • Bir CDN (içerik dağıtım ağı) dosyalarınızı tüm dünyada saklar. Bu, tüm dünyadaki kullanıcıların fiziksel konumlarına daha yakın dosyalar alması nedeniyle sayfalarınızı daha hızlı görebilmelerini sağlar.Kullanıcılarınız dünyaya veya büyük bir ülkeye yayılmış olduğunda içerik dağıtım ağları iyi bir çözümdür. Örneğin, web sayfalarınızın doğu kıyısında veya Amerika’nın batı kıyısında barındırılıyorsa, CDN eklerseniz iyileştirme görebilecek diğer sahil kullanıcıları olur.

Sunucunuz CDN’ ye ihtiyaç duyuyor mu adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 • WordPress / PHP kullanımı

 • Web’deki her WordPress sitesi PHP’yi kullanıyor. Bu sayfaların çoğunun sunucu yanıt süreleri yavaştır, çünkü yalnızca bir dosyayı teslim etmek yerine sunucunun web sayfasını isteyen web tarayıcısına yanıt vermeden önce başka adımlar atması, ek kaynaklar toplaması ve görevleri tamamlaması gerekir.Sunucunuz bir müşteriye hizmet etmek için ne kadar çok şey yapmak zorundaysa, başkalarına daha yavaş tepki vermelidir. Web sayfanızda bir PHP betiğiniz varsa, PHP’nin yaptığı şeylerin sayfalarınızı yavaşlatacak kadar önemli olduğundan emin olmanız gerekir.PHP’nin çalışma şekli temel olarak sayfanızın görüntüleyebilmesi için php’leri tamamlamalıdır. İçeriği kullanıcıya “basmaya” çalışırsanız bile, sunucu bu PHP talimatlarını okumalı ve takip etmelidir. Etkisizce PHP kullanan, kullanmaları gerekmeyen şaşırtıcı miktarda web sitesi vardır.

  İlk bayta kalan süre (TTFB)

 • Birinci bayt zamanı, bir tarayıcı, bir istekten sonra sunucudan bir yanıt almayı beklediği süreyi belirtir.Önbellekleme ve web sunucusu yapılandırması TTFB’nin başlıca etkenlerindendir..
 • Caching

  WordPress kullanıcılarının bir önbellekleme çözümü bulundurmalarından emin olmaları gerekir. Bu bir adım muhtemelen WordPress kullanıcısının sitelerini hızlandırmak ve web sunucusunu düzgün çalışmadan kurtarmak için yapabileceği en etkili tek adım. Performansı artırmak için W3 Toplam Önbellek veya WP Süper Önbellek deneyin .

 • Web Sunucu Yazılımının Yapılandırılması ve Seçimi

  Doğru web sunucusu yazılımını kullandığınızdan emin misiniz? Birkaç seçenek var ve bunların çoğu ücretsiz. İşte tecrübe ettiğim daha popüler olanlardan birkaçı.

 • Apache
 • Nginx
 • Litespeed

Kullandığınız web sunucusu yazılımları ne olursa olsun, büyük olasılıkla kendi amaçlarınız için daha iyi yapılandırılabilir. Web sunucunuzu yapılandırmak için yeterince bilginiz yoksa, muhtemelen size yardımcı olması için birini kiralamanız gerekir. Oldukça detaylı olabilir.

Hadi her sunucunun bazı artılarını ve eksilerini gidin.

Apache

Apache ücretsizdir ve web’de en çok kullanılan web sunucusudur. Çok iyi kullanıldığından harika dokümantasyona sahiptir. Web’deki ders kitaplarının oldukça iyi bir kısmı, Apache’ye sahip olduğunuzu varsaymaktadır, çünkü hemen hemen her web sitesi tarafından çok önce kullanılmamıştır. Apache’nin varsayılan kurulumu en iyi performans veren kişi değil, ancak çok sayıda kullanıcı ve modül bulunuyor ve her şeyi yapmak için yapılabilecek eklentileri ekliyor.

Şimdilik amacımız, sunucu yanıt süresini iyileştirmektir ve Apache son derece yapılandırılabilir ve bunu yapmak için çok şey biliyoruz. Apache, hemen hemen her web sitesi için güvenli bir bahistir ancak en iyi şekilde çalışması için bir bilgili kişi tarafından iyi yapılandırılmalıdır. Php ortalama bir hızda çalışır.

nginx

Nginx web sunucusu ücretsiz ve hatta onun varsayılan yüklemek de bir rüya gibi yapar çünkü çoğu yüksek trafik web sitelerinin ve web geliştiricileri için Darling. Nginx daha az kaynak kullanır ve bu nedenle orada bulunan herhangi bir web sunucusundan çok daha fazla trafik işleyebilir. Nginx, genellikle deneyimlerime göre en hızlı sunucu tepki süresine sahiptir. PHP, Nginx ile hızlı çalışır.

Litespeed

Litespeed web sunucusu ücretsiz sürümleri ve ücretli sürümleri vardır. Çok daha hızlıdır ve Apache ile tamamen uyumlu olmanın yararlarından yararlanarak, Apache’yi daha iyi gerçekleştirir. Apache’ye yaptığınız tüm yapılandırmalara Litespeed tarafından saygı duyulur ve Apache ile aynı .htaccess dosyasını kullanır. Bu, Apache kullanıcıları için Litespeed’e geçmenin oldukça acı verici olduğu anlamına geliyor. PHP, Litespeed ile altı kat daha hızlı çalışır.

Bunu sunucu yanıt süresini artırmak için nasıl kullanabilirim?

Özetle: Web sunucusu yazılımınızı değiştirerek veya daha iyi yapılandırarak sunucu tepki süresini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Paranız varsa, sahip olduğunuz şeyi yapılandırmak için birisini ödeyin veya neyi kullanacağınıza karar verin. Paranız yoksa o zaman bunları incelemeli ve kendiniz karar vermelisiniz. Aslında, parasız birinin büyük şirketlerin üzerinde olması, öğrenmesi, değiştirmesi ve denemesi kabiliyetinin başlıca avantajlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Doğru web sunucusunu seçmek birçok diğer pagepeed sorununu bir adımda atlayabilir ve size sunucu tepki süresini önemli ölçüde artırabilir. Bu, öğrenmek ve araştırma yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Ama sen bunu yapabilirsin.

Çalışmak / kullanmak için hangi sunucu?

Genelde Nginx’i (ücretsiz) öneririm. Sahip olduğunuz harika bir yetenektir. Ayrıca inanılmaz bir performans sergiliyor. Apache’de bir WordPress kurulumunun Nginx’i yükleyerek büyük ölçüde geliştirilemeyeceği birçok durumu düşünemiyorum. Onunla harika sonuçlar aldım ve web’deki en iyi siteleri devraldığını düşünüyorum.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Sunucu Yanıt Süresi Nedir?
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir