VMware Workstation ile Windows Kurulumu ve Ayarları

VMware Workstation Pro ve VMware Workstation Player, tek bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemini sanal makineler olarak çalıştırmak için endüstri standardıdır. Binlerce BT uzmanı, geliştiricisi ve işletmesi, Workstation Pro ve Workstation Player‘ı hergün daha çevik, daha üretken ve daha güvenli olmak için kullanıyorlar.

15 yılı aşan sanallaştırma liderliği, milyonlarca memnun müşteri ve 50‘den fazla ödül ile VMware, sektörde en kararlı ve güvenli masaüstü sanallaştırma platformunu sunar.

İş istasyonu ürünleri, kullanıcıların Linux, Windows ve daha pek çok işletim sistemini tek bir bilgisayarda sanal makineler olarak çalıştırmasına olanak tanır. Kullanıcılar, sunucuları, masaüstü bilgisayarları ve tablet ortamlarını bir sanal makinede çoğaltabilir ve uygulamaları yeniden başlatmadan işletim sistemlerinde aynı anda çalıştırabilir. İş istasyonu ayrıca Windows 10 ve test yazılımı uygulamaları, yamaları ve referans mimarileri gibi yeni işletim sistemlerini değerlendirmek için izole ve güvenli bir ortam sağlar.

BT uzmanları, sanal makineleri ve fiziksel bilgisayarları yönetmek için Workstation ürünlerini vSphere, ESXi veya diğer İş İstasyonu sunucularıyla güvenli bir şekilde bağlanmak için kullanır. Ortak bir hipervizör platformu, sanal makinelerin yerel bilgisayarınıza kolaylıkla aktarılmasını sağlayarak çevikliği ve verimliliği en üst düzeye çıkarır.

İş istasyonu ürünleri, neredeyse tüm işletim sistemlerini ve uygulamalarını yerel bir PC’den denemeyi kolaylaştırır. Windows 10 için uygulamalar oluşturun, herhangi bir tarayıcıyla uyumluluk test edin veya taşınabilir bir aygıta ihtiyaç duymadan mobil davranışını kontrol etmek için Android-x86’yı dağıtın.

Farklı gizlilik ayarları, araçları ve ağ yapılandırmaları bulunan ikinci bir güvenli masaüstünü çalıştırın veya işletim sistemi güvenlik açıklarını araştırmak için adli araçları kullanın. İş istasyonu, sektördeki en güvenli hypervisor’lardan birini ve Kali Linux gibi güvenlik odaklı işletim sistemlerini desteklemektedir.

Kopyala yapıştır seçeneğini, sürükleyip bırakmayı, paylaşılan klasörleri ve USB aygıtlarına erişimi devre dışı bırakarak kurumsal masaüstlerini BYO aygıtlarından ayırın. Şifrelenmiş ve parola korumalı sınırlı sanal makineleri çalıştırın ve yalnızca yetkili kullanıcıların kurumsal tarihle etkileşime girmesini sağlayın.

Windows

VMware WorkstationWindows 10‘u mevcut Windows PC’nizle değerlendirmek ve test etmek için en iyi yollardan biridir . Basit ama oldukça yapılandırılabilir sanal makine kurulum asistanı, Windows 10 veya Windows Server 2016’nın sanal bir makineye bir disk veya ISO görüntüsünden kolayca yüklenmesini sağlar. Workstation ile Cortina ve Edge’in mürekkepleme özellikleri gibi yeni özelliklerden yararlanabilir veya hatta Windows 10 cihazları için evrensel uygulamalar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bilinmeyen Yazılımlar

Bilinmeyen yazılımları test etmek veya müşteri demoları oluşturmak için mükemmel bir anında geri dönmek için geri alma noktası oluşturmak için Anlık Görüntüler’i kullanın . Birden çok anlık görüntü, birden fazla işletim sistemi yüklemenize gerek kalmadan çeşitli senaryoların test edilmesini kolaylaştırır.

VMware vSphere Bağlantısı

VSphere, ESXi veya Workstation Pro sunucularına bağlanmak için İş İstasyonu kullanın . Uzak VM’leri çalıştırın , güç işlemlerini yönetin veya sanal makineleri vSphere ortamlarına aktarın. Ortak altta yatan hypervisor ile VM’leri kurumsal veri merkezinden PC’nizin rahatlığında çalıştırmak kolaydır.

Klonlar

Aynı sanalmakine kurulumunu tekrar tekrar oluştururkenzamandan ve emekten kazanın. Fiziksel disk alanını önemli ölçüde azaltırken bir VM’yi hızla çoğaltmak için Bağlantılı Klonlar” kullanın . Başkalarıyla paylaşılabilecek tamamen kopmuş kopyalar oluşturmak için “Tam Klonlar” ı da kullanabilirsiniz.

Sanal Makineleri

Sanallaştırılmış bir ortamda en zorlu masaüstü ve sunucu uygulamalarını çalıştırmak için, 16 vCPU’ya, 8 TB sanal diske ve 64 GB‘a kadar bellek ile büyük sanal makineler oluşturun. Bir sanal makinede 2GB’a kadar video belleği atayarak, grafik yoğun uygulamalara ek bir destek verin.

Ekran Desteği

İş istasyonu, dizüstü bilgisayarlarda ve x86 tabletlerde kullanılan masaüstü bilgisayarlar ve QHD + (3200×1800) ekranlar için yüksek çözünürlüklü 4K UHD (3840 x 2160) ekranları desteklemek üzere optimize edilmiştir. İş istasyonu aynı zamanda, mevcut bir 1080P HD ekran ile birlikte yeni bir 4K UHD ekranı gibi farklı DPI ayarlarına sahip birden fazla monitörü de desteklemektedir.

Sanal Makinelere Sınırlı Erişim

Sürükle ve bırak, kopyalama ve yapıştırma ve USB aygıtlarına bağlantılar gibi İş İstasyonu sanal makine ayarlarına erişimi kısıtlayarak kurumsal içerikleri koruyun. Sanal makineler yalnızca yetkili kullanıcıların erişebilmesini sağlamak için şifrelenebilir ve şifre korumalıdır.

Paylaşılan Sanal Makineler

Simüle bir üretim ortamında uygulamaları hızlıca paylaşın ve test edin. VMware Workstation Pro‘yu önceden yüklenmiş sanal makine depolarını istenen her yapılandırmada takım arkadaşlarınızla, departmanınızla veya organizasyonunuzla paylaşmak için bir sunucu olarak çalıştırın.

3D Grafik

VMware İş İstasyonu ürünleri şimdi 3D uygulamaları çalıştırırken daha akıcı ve duyarlı bir deneyim sunarak DirectX 10 ve OpenGL 3.3‘ü destekliyor. İş istasyonu, sanal bir makinede yerli performansıyla AutoCAD veya SOLIDWORKS gibi en zorlu 3D uygulamaları çalıştırabilir.

Ağ Oluşturma

Sanal makineler için karmaşık IPv4 veya IPv6 sanal ağları oluşturun veya gerçek dünya yönlendirme yazılımı ve araçları kullanarak eksiksiz veri merkezi topolojileri tasarlamak için üçüncü parti yazılımlarla entegrasyon yapın.

Uyumluluk

Horizon FLEX’te kullanmak için VMware ürün portföyünde çalışabilen veya kısıtlanmış sanal makineler üretebilen sanal makineler oluşturmanızı sağlar. Açık standartları destekliyoruz, böylece diğer satıcılardan sanal makineler oluşturup oynayabilirsiniz.

VMvare İşletim Sistemleri

 • Windows 10
 • Windows 8.X
 • Windows 7
 • Windows XP
 • Ubuntu
 • RedHat
 • SUSE
 • Oracle Linux
 • Debian
 • Fedora
 • openSUSE
 • Mint
 • CentOS

Windows Kurulum ve Ayarları

Windows

Microsoft, tüm kullanıcıları için Windows 10’un yeni sürümünü yayımladı. Windows 10‘u cihazınıza çeşitli şekillerde yükleyebilirsiniz, ancak doğrudan cihazınıza kurmak yerine, OS’u test etmek daha iyidir. VMware iş istasyonunda Windows 10’u cihazınıza yükleyebilirsiniz. VMware Workstation, kullanıcıların tek bir makinede bir veya daha fazla sanal makineyi (VM) kurmalarını ve gerçek makine ile birlikte kullanmalarını sağlayan bir hipervizördür. Burada, VMware Workstation‘a Windows 10’u nasıl kuracağınıza kılavuzluk eden ayrıntılı adımları bulabilirsiniz.

Adım 1: Windows 10 ISO

 • Başlangıçta, Windows 10 ISO’u İndirmek İçin Windows İçeriği Programı’nı ziyaret edin .
 • Kaydolun ve yukarıdaki bağlantıyı kullanarak ISO’u indirin.

2. Adım: VMware Workstation

 • VMware Workstation’un en son sürümünü indirin (şu anda 12‘i kullanıyor).
 • Kısa bir üyelik işlemini tamamlayınız,
 • VMware Workstation’u İndirmek İçin Tıklayın

3. Adım: VMware Workstation Kurulum

 • VMware Workstation diğer programlar gibi standart yüklemesi
 • 30 günlük deneme sürümü kullanılacaktır
01-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Install
02-VMware-Wordstation-Pro-Setup-License
03-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Keyboard-Driver
04-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Update
05-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Shortcuts
06-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Install
07-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Install-Wait
08-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Finish
09-VMware-Wordstation-Pro-Setup-Finish-Reboot

4. VMware Workstation Çalıştırma

 • Kurulum işlemleri gerçekleştirildi ve bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra,
 • Yeni bir sanal makine oluşturmak için + > Create a New Virtual Mach. düğmesini tıklayın.
 • Özel (gelişmiş) yapılandırmayı seçin ve İleri’ye tıklayın .
01-VMware-Wordstation
 • Custom (advanced) seçeneğini işaretleyebilirsiniz,
01-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Wizard
 • VMware Workstation kullanılan sürümleri ile karşımızda
02-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Wizard-Hardware
 • Bilgisayarınızın performans durumuna göre sürüm seçebilirsiniz, XP kullanıcıların Workstation 7,8 seçebilir. Vista, 7, 8.1 ve 10 kullanıcıları performans seçimi tercihleri yapabilir.

 • Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi, Windows 10 ISO dosyası ya da kullanmak istediğiniz işletim sistemine ait ISO dosyası olması gerekiyor. Elinizde kullanmak istediğini herhangi bir işletim sisteminin CD/DVD/Blu-Ray var ise Installer Disc, ISO (kalıp dosyası) yolunu gösterelim.
04-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-ISO-Disc
 • WPDersler olarak kurulumu WIN10 ile yapacağız ve indirmiş olduğumuz ISO dosyasını göstermemiz gerekiyor,
05-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-ISO
 • Göstermiş olduğumuz ISO‘ yu seçerek, ileri deyiniz,
06-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-ISO-Next
 • Seçtiğimiz Windows işletim sistemine ait, KEY ekranı gelmektedir, elinizde bulunan Windows KEY’ leri ekleyebilir ya da 30 günlük sürümünü kullanabilirsiniz. Version yazan bölümde ise kuracağınız işletim sisteminin versiyon bölümleri ekrana geliyor, XP kullanıcıları için Türkiye’ de x86 ve x64 kullanacaklar var ise dikkat edebilirler. Vista ya da 7, 8.1 ve 10 kullanıcıları için versiyon çeşitliliği çokluğundan dolayı kullanmak istediği versiyonları seçebilirler.
07-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Win-Key
 • Deneme sürümünü kullanacağımız için bize uyarı ekranı ile karşılama yapıyor, YES diyerek ilerliyoruz,
08-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Win-Key-Manually
 • Karşılama ekranın da, sanal makinenizin adını ve lokosyonu nereye yapması gerektiğini söylüyor, Adını WPDersler olarak, lokosyonu (işletim sisteminin nerede olsun) seçtik,
09-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Name
 • BIOS ve EFI seçekleri ile karşılaştık, BIOS ile yükleme yapacağız, önemli hatırlatma var yeni gelen bilgisayarların BIOS sürümlerinde Virtual Machine disable olarak gelmektedir. BIOS ekranına girerek bunu aktif etmeniz gerekiyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için BIOS ekranına girme farklı tuşlarla olabiliyor. Masaüstü bilgisayar için tuş kombinasyonun da bulunan DEL ve ya DELETE olarak girebilirler. Dizüstü bilgisayarlar için aynı şeyi söyleyemeceğim, markaların durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Arama motorlarından öğrenebilirsiniz,
10-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Firmware
 • İşlemci başına işlemci sayısını ve işlemci başına çekirdek sayısını belirtin.
 • Sonra İleri’ye tıklayın.

 • Şimdi, Sanal Makinenizin belleğini 1GB ya da performans durumuna göre belirleyin (MB olarak verin).
12-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Processor-Configuraion-Memory
 • türünü Ağ Adres Çevirisi (NAT) olarak seçin ve İleri’ye tıklayın.
13-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Processor-Configuraion-Networdk
 • Hangi SCSI denetleyici türü kullanmak istediğini soruyor, stardart olarak gelen, LSI Logic SAS ile devam edeceğiz,
14-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Processor-Configuraion-I-O
 • 1. Sanal disk, en beğenilen dosya sisteminde konuk işletim sistemine tek bir sabit disk olarak görünecek bir veya daha fazla dosyadan oluşur. Sanal diskler, aynı ana bilgisayarda veya ana bilgisayarlar arasında kolayca kopyalanabilir.
 • 2. Daha önce yapılandırılmış bir diski yeniden kullanmak için bu seçeneği belirleyin
 • 3. Sanal makineye doğrudan bir yerel sabit diske erişim izni vermek için bu seçeneği belirleyin.
15-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Select-a-Disk
 • Sanal makinenizin disk kapasitesini belirtin. Windows 10 için önerilen boyut 60GB‘tır.
16-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Select-a-Disk-Space
 • 2 GB‘lık sanal disk kapasitesi için bir disk dosyası oluşturulacaktır. İlkin ötesinde her dosya için dosya isimleri, burada temel olarak verilen dosya adını kullanarak otomatik olarak oluşturulacaktır.
17-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Select-a-Disk-File
 • Oluşturmuş olduğumuz konfigürasyon, Customize seçeniğinden ayarları değiştirebilirsiniz.
18-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Ready
 • Değişiklerimizi bitirdikten sonra sanal makinemizi çalıştırmaya başlayabiliriz,
19-VMware-Wordstation-New-Virtual-Machine-Start

WINDOWS İşletim Sistemi Kurulum

 • Oluşturmuş olduğumuz konfigürasyon ve işletim sistemine bağlı olarak kurulum süresi az ya da fazla olabilir. Bilgisayarınızın performans durumuna göre değişiklik gösterebilecektir.
01-VMware-Wordstation-Windows-Install
 • Standart olarak kurduğumuz Windows yükleme ekranı, yükleme işlemi gerçekleştiriliyor,
02-VMware-Wordstation-Windows-Install-Loading
03-VMware-Wordstation-Windows-Install-Loading
04-VMware-Wordstation-Windows-Install-Loading
05-VMware-Wordstation-Windows-Reboot
 • VMware Workstation ile Windows kurulumunu düzgün bir şekilde bitiriyoruz. Kontrol ettiğimiz de ise her şeyi ile aynı olduğunu fark edeceksinizdir.
06-VMware-Wordstation-Windows-WP-Dersler

Umarım bu küçük anlatım ile ‘VMware Workstation ile Windows Kurulumu ve Ayarları’ ile ilgili aklınızdaki düşünceleriniz gitmiştir. Herhangi soru ve sorunlarınız için lütfen yorum bırakınız…

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
VMware Workstation ile Windows Kurulumu ve Ayarları
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir