İlk Site Tecrübelerim ve Hatalarım

Bir gün aylardan o zaman yanlış hatırlamıyorsam eğer, Haziran sonları falandı. Bayram olduğu için o gün gezmekten yorulup, öğle vakti eve gelmiştim ve evdekiler beni görünce şaşırmadan edememişti. Sen nasıl oldu da bu saatlerde eve teşkil ettin demeleri, bana öyle bir şaşkınlık içinde bakmalarını anlayabiliyordum. Çünkü bayram ve ben ev biraz tuhaf geliyordu. Gezmeyi sevdiğim için evde pek takılmazdım. Gece geç saatlerde evde olurdum, bizimkileri görme şansım pek olmazdı anlayacağınız.

Geldim geleceğime pişman ettiler herkesin aynı şeyi sorması, içimden de nereden geldim bu saatte demelerim olmadı değil yani. Her zaman ki gibi geçtim odama ve dizüstü bilgisayarımı aldım kucağıma menejerlik oyunu oynamaya başlamıştım. Eee biraz hileler yapınca hepte aynı takım ile oynayınca insanın yavaş yavaş canı almama başlıyordu. Aman be dedim boş işlerle uğraşıyorum, biraz Youtube’de videolar izleyeyim dedim.

Bir kanala üye olmuştum ve internetten para kazanmadan bahsediyordu, beni internetten para kazanma videoları eklemiş ve izlemeye başladım aslına bakarsanız ilgimi çeken para kazanma değildi, sadece kanal sahibinin kaba ve birilerine bağırıp çağırmaları olmuştu :). Kanalına abone olarak bütün videolarını izlemeye başladım ve bize anlattıklarını kendisi başaramıyordu. Sadece anlatım yapabiliyordu bu da ilgimi çekmeye başlamıştı.

Herhangi COM uzantılı bir domain adresinin olmadığını ve kanalında para kazanma olaylarından bahsediyordu. Cookies’ leri biliyorsunuzdur para kazanma ile ilgili videolar anasayfaya doldu ve sağıma soluma baksam para kazanma videoları dikkatimi çekmeye başlamıştı. O gün akşama kadar videoları izledikten sonra bende yapabilir miyim diyordum.

Herhangi bir tecrübe sahibi olmadığım için biraz zorlukları olacağını sitemin bir yerlerden saldırıya uğrayacağını anlayacağınız kötü bir şeyler olacağını düşündüğüm halde, hemencecik daldım web hayatına. Yemek sayfası açmaya karar vermiştim, çünkü içerik üretme konusunda herhangi bir bilgim yoktu, bilgilerim var ama klavyeye dökemezdim. O yüzden kısa yoldan gitmem gerekiyordu ve kopya içerik ile başlamam gerektiğini söyledim kendime.

Bu iş beni biraz daha dikkatimi çekmeye başlamıştı ve hemen WWW sitemi oluşturdum ve yabancı yemek sayfalarından resimleri ve yazıları kopyalayıp günde siteme 20 ya da 30 içerik eklemeye başladım. Bu süre zarfında artık dışarı çıkmıyor ve sadece alakam olmadığı yemek işleri ile uğraşıyordum.

Ailem artık web siteleri yaptığımı öğrendi şaşırmadılar pek :), çünkü bilgisayar siteleri ile uğraştığım için pek ilgilerini çekmemişti ve beni bu konuda hiç etkilememişti. Arama motorlarına sayfama yazınca çıkmaya başlamıştı, herhangi bir SEO eğitimi almadan sadece bir kaç video ve forumlarda dolaşarak edindiğim bilgilerle işlerin yolunda gittiğini anlamıştım.

Sayfada hareketlilik olması benim hoşuma gidiyordu her gün dışarı çıkan ben, web site hayatına atılınca ev kuşuna dönmüştüm. Sitemi ingilizce açtığım için adını da pek bilmiyordum, yer imlerine ekleyerek siteme ulaşıyordum.

Bir gün sayfama bir bayan mesaj atmış  hangi dille attığını bilmediğim için, çevirmede hata verdiğinden umurumda olmamıştı aslına bakarsınız. Ertesi gün yine aynı kişi ve bu sefer farklı mesaj, Copy, Copy diyordu bu sefer.

Aman be seninle mi uğraşacağım sen neredesin ben neredeyim bir şeycik olmaz dedim. Sonuçta ben neredeyim o nerede olursa da en kötüsü siteye giriş yapmam diyordum ve içerik girmeye devam ediyordum. Bu sefer mesaj atan kişi sayısı fazla olunca bunlar nereden buldu sitemi böyle yorumlar yazıyor diyordum. Search Console ile site ayarlarına bakayım dedim ve bana Search Console‘ da mesaj atmış Tam Spam mesajı vermiş ve sitemin içeriklerini Googlebot kaldırmış ve sitem google ile ilişkisini kesmişti.

Başkalarının içerikleri ile herhangi bir başarı elde edememiştim sadece harcağım zamana fazla olmuştu ve ona üzülmüştüm. Diğer taraftan bakarsanız eğer bu benim için bir tecrübe olmuştu sizlerede tavsiyem yapmış olduğum yanlışları yapmamız ve hakim olduğunuz kategori hakkında bir şeyler yapmaya çalışmanız sizler için daha iyi olacaktır.

Umarım bu makalemi beğenmişsinizdir. Sizlerinde web site hayatında yapmış olduğunuz yanlışları yorum bölümüne yazarak diğer arkadaşlarında dikkatini çekebiliriz.

Mutlu Bloglar <3

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
İlk Site Tecrübelerim ve Hatalarım
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir