Wix ile Bedava Site Nasıl Kurulur?

Wix ile bedava site kur, youtube videolarında bizi meşgul eden o videolardan esinlenerek mi geldiniz. Wix evet bedava site kurma olayından bahseden yok diyenlerden misiniz. Evet ara ara bu soruyu kendime soruyorum, sürekli Youtube videolarında beni rahatsız eden hiç ilgimi çeken bir şey olmamıştı. Sürekli erkek sesi olsaydı herhalde :), Wix beni duymuş herhalde o gün, bayan sesli bir video reklamı hazırlamışlardı. Eee peki ne oldu hemen başladın mı site kurmaya derseniz hayır yine ilgimi çekmemişti.

Herhalde bedava olduğu için olsa gerek ilgimi çekmemesi, bende sürekli WordPress bilgileri paylaştığım için biraz da Blogger‘ dan sonra Wix ile bedava site kur işlemine el atalım dedim. Peki Wix ile bedava site kurmak o kadar kolay mı nasıl yapılıyor gelin beraber göz atalım;

Slogonları belli Hiç bu kadar kolay olmamıştı site kurmak, bakalım öyle mi hangi zorluklarla karşılaşacağız, sitemap ve robots.txt ayarları nasıl olacak izleme bilgileri alabilecek miyiz, tasarım ve destek nasıl hiç bir bilgim yok :).

İçinizden bir şeyler duyar gibiyim :), eee sonuçta bizde insanız her şeyi bilecek diye bir şey yok, eee öğrensek kötü mü, tabi ki hayır ama öyle sizlere 3/4′ lük bir anlatım gerçekleştiremeyebilirim. Wix ile bedava site kur ve hiç bu kadar kolay olmamıştı gazı ile ilk adımı atıyoruz.

İlk defa uğraşacağım için atlayacağım bölümler olabilir, sürekli olarak uğraşan arkadaşlar olursa eğer, muhakkak ki vardır. Bizlere bilgi vererek konuyu düzeltmemize yardımcı olurlar umarım.

Wix ile Bedava Site Kurmaya Ne Dersiniz

  1. Öncelikle Wix sayfasına giderek, Hemen başla butonuna basalım,

Giriş yapın ekranı, herhangi bir üyeliğiniz yok ise, sosyal paylaşım siteleri üzerinden ya da yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Ben facebook ile devam edeceğim üyelik işlemlerini sevmiyorum. Böyle kısa yoldan üyelik işlemleri yapmaları iyi olmuş,

Ne tür bir site kurmak istiyorsunuz? Ne tür ilgi alanız ile uğraşmak istiyorsanız, İş, Sanal mağaza, Restaurant ve yemek ve aşağıdaki resimden daha iyi anlayabileceğiniz seçenekler ile beraber geliyor. Ben bu sefer blog sayfaları ile uğraşmak istemiyorum. Yabancı sayfalarından içerikler alıp, yemek sayfası blogu açacağım.

Wix’ in bizlere sunmuş olduğu ücretsiz yemek ve restaurant tasarımları, gayet göze hoş geliyor hepsi. Herhangi bir seçim yapmanız gerekecektir. Temanın daha iyi detaylarını görebilmeniz için, üzerin gelerek, görüntüle diyerek tasarım hakkında daha net bilgileri ulaşabilirsiniz.

Ben sadece burada öğretim amaçlı yapacağımdan dolayı rastgele seçim yaparak ilerliyorum. Ben daha sizler gibi ilk defa kurulum gerçekleştireceğim için çok net bilgilere sahip değilim. Blogger ve ya WordPress deseydiniz o zaman durumlar değişebilirdi.

Wix ile seçmiş olduğum tema Muchachos değişik bir isimmiş tema gözüme baya çarptı bakalım neler yapabileceğiz. Temayı düzenle dediğimiz de bize temanın arayüzü ile karşımıza geliyor ve Arka plan ile sitenizin resmini değiştirebiliyorsunuz.

Üst başlıkları düzenleme işlemi gerçekleştirdik, kolay adımlarla yapılıyormuş. MuchachosHome, About Us, Order, Contact Us, yazan yerlere çift tıklayarak istediğiniz kategorileri belirliyorsunuz. Değiştirmek istediğiniz bütün metinleri çift tıklayarak kategorisini ayarlarsınız artık.

Ben kafama göre bir şey yaptım 🙂

İşlemlerimizi hallettik varsayalım, wix adresimiz nasıl olacak ve arama motorları sitemizi nasıl tanıyacak herhangi bir işlemler yapacak mıyız bakalım.

Sağ üst köşede mavi butonla Yayınla yazan yere tıklayınız, Kendi domaininize bağlayın yazıyor, şimdilik öyle bir şey yapmayacağız. Artı ve eksilerini bildikten sonra düşünürüz.

Kötü tarafı üye olduğumuz nick orada bir de wix damgası ve sonuna bir de adres belirleyeceğiz. Anlayacağınız isim uzun olacak sanırsam.

Arkadaşlar internet kesintisi yaşadık ve her şeyi sil baştan yapmak istemediğim için, hiç bir değişiklik yapmadan ilerleyeceğim.  Yayınla diyerek sitem yazan yere blog isminizi yazmanız gerekecektir. Şimdi yayınla diyerek bir Wix siteniz olmuş bulunmaktadır.

Wix adresim https://wpdersler.wixsite.com/wppdersler, aman Allah’ ım bu ne böyle :/

Evet bir yemek blogumuzu oluşturduk, yayınla dedikten sonra sitemizi tekrardan düzeltebilecek miyiz peki, nasıl yapacağız derseniz eğer wix sayfasına girerek, sitelerim bölümünde oluşturmuş olduğunuz sitelerden içerikleri düzelterek tekrardan yayınla ile kaydedebilirsiniz.

ARTILAR

EKSİLERİ

  • Google Analytics ile sitenizin trafiğini izlemeyi premium olarak yapmışlar
  • Favicon olarak kendi logosunu kullanması

Sürekli olarak domain bağlantısı seçenekleri sunması ve sayfanızın sağ üst ve alt köşelerde wix reklamları yapılması, premium seçenekler sunması ile bek kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. Blogger sitesi ile ücretsiz site oluşturmak daha iyi olacağı düşüncesindeyim.

Peki siz bir wix kullanıcımısınız, ya da wix hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
Wix ile Bedava Site Kurmak Kolay mı?
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir