Wordpress-Kurulum

A’dan Z’ye WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu Dünya’da en çok tercih edilenlerin arasında açık kaynak kodlu WordPress kurulumu geliyor. WordPress kurulumu ile blog, blogger, video, oyun, haber ve e-ticaret yapmanı imkanı sunuyor.

Peki bu WordPress nasıl kuruluyor, kurulduktan sonra her şey tamam mı oluyor? Bu makalemizde A’dan Z’ye WordPress nasıl kurulur ve sayfamızın arama motorları tarafından nasıl index almasını sağlayabilir ve ziyaretçi nasıl çekilir. SEO ayarları ve düzenlemeler nasıl yapılır.

DOMAİN SEÇİMİ

Bir blog açarken ilk önce domain seçimi geliyor? Acaba ne açmalıyım isim iyi mi, kötü mü? Bu tür soru işaretlerini kafanızdan atmanız gerekiyor. Çünkü domain seçiminiz sizler için hayatınızın geri kalan kısmını geçireceğiniz ve değiştirme şansınızın olmadığı bir seçim olacaktır. Domain adınızı değiştirmek her şeyi sil baştan yapmak gerekiyor bu da sizlerin harcamış olduğu zamanı çöpe atmak gibi bir şey oluyor.

Domain adı sitenizi tanımlayan ve anahtar kelimeler kullanmanız da yarar vardır. Konuyu açacak olursak, WP Dersler domain seçimi ”WordPress Hakkında Bilgiler ve Dersler’‘ sunacağı anlamına geliyor. Açacağımız domain alan adı da bu tür benzerliklerle olması hem SEO açısından hem de Google açısında önem arz ediyor.

Hatırlaması kolay olan ve ziyaretçilerinizin aklında kalan ve site trafiğini artıracak bir alan adı seçimi doğru tercih olacaktır. Alacağınız alan adı kısa ve öz bir şekilde olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor. Bir alan adı on (10) karakterden uzun olmamalı bugünler de kısa alan adı bulmak biraz zor olsa da denemekte fayda vardır.

COM uzantılı domainler  en yaygın kabul gören alan adı uzantısıdır. İnsanlar bir web sitesi üzerinde düşündükleri zaman, zihinlerinde otomatik olarak “COM” adresi canlanır. Açacağınız sitede kendi alanında olduğunuz Copy-Paste yapmayacağınız o konuda hakim olabileceğiniz bir site açmak sizleri daha verimli çalışmanıza sebep olacaktır. Çünkü ilerleyen zamanlarda Google Adsense para kazanma gibi bir fikriniz olacaksa elbette olacaktır. Bunun için kendi ilgi alanınız olacak bir alan adı seçimi yapmanız da gerekiyor. Ben Godaddy firması ile çalışıyorum bu işe başladığım günden bu yana yeni Domain ve Hosting seçimi yapacak kişiler burayı deneyebilir. İndirimli kupon kodları ile beraber iki (2) yıllık Domain ve Hostin ortalama fiyatı yüz 5 Türk lirasına falan denk geliyor.

Domain Alan Adı Ara bağlantısına tıklayarak uygun bir seçim yapabilirsiniz.

HOSTİNG SEÇİMİ

Domain seçimini gerçekleştirdikten sonra Hosting (Barındırma) hizmetlerini de satın almamız gerekiyor. Seçeceğimiz hosting hizmeti bizleri ileride problem çıkartmayacak, aşırı trafikte 404-503-501 aklına gelebilecek hata kodları ile karşılaşmamak için orta halli bir seçim yapmamız gerekiyor.

Benim kullanmış olduğum paket Üst Düzey seçme sebebim ise birden fazla web sitelerim ve dosyalarımın fazlalığından dolayı. Sizin seçeceğiniz paket kesinlikle bir siteniz var ise Ekonomik birden fazla siteleriniz var ise sizlerde benim gibi Üst Düzey paketinizi seçmeniz hem sitenizin hızı hemde şirketle ile uğraşmamak için iyi bir seçim olacaktır.

Hatırlatmakta yarar görüyorum Godaddy hafta için sabah 9 akşam 5 ‘e kadar türkçe konuşan müşteri hizmetleri ile görüşebiliryorsunuz. Hafta sonu herhangi bir probleminiz olursa ikinci plan olan İngilizce devreye giriyor. Bu konuda bir sıkıntı çekmiştim 2 gün sitem Error hatasından kapalı kalmıştı.

01 Haziran tarihi itibariyle aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi hosting planları yer almaktadır. Fiyatlar sizi korkutmasın indirim kuponu ile beraber ucuza mal edebilirsiniz.

Buraya kadar her şey tamam ise, Godaddy firması üzerinden alan adı seçimi ve hosting planı alımı gerçekleştireceğiz.

Buraya tıklayınızalan adı arama bölümünden alan adı aramasını gerçekleştiriyoruz. WPDersler.com, uzantım olduğu için NET olarak denedim. (Aklınızda yanlış anlaşılma olmasın).

Şuan ki fiyatı üye olmadığımız için yüksek çıkıyor. Sepete Ekle, Sepete Devam Et.

Aşağıdaki Hosting pakentlerine gelirsek;

Başlangıç Düzeyi: 

  • 1 Web Sitesi ve 30GB barındırma sağlıyor, Arama motorları robotları ve ziyaretçilerin siteyi taramaları sonucu trafik oluyor ve sitede trafik olduğu için bir kaç takım hatalar vermeye başlıyor. Şahsen önermiyorum.

Ekonomik

  • Başlangıç düzeyi gibi seçenekleri mevcut ama 100GB barındırma sağlıyor. Bir de kurumsal e-posta seçeneği var. Bu işinizi görecektir, fakat birden fazla siteniz olacak ise başka paketlere bakmanız gerekiyor.

Deluxe

  • Bu işe başladıktan kısa bir zaman sonra seçtiğim paket olmuştu. Bir kaç sitelerim olduğu için bunu seçtim kafamı da ağrıtmadı öyle. Birden fazla siteniz ve subdomain seçenekleriniz olacak ise bunu da seçebilirsiniz.

Üst Düzey

  • Bu paketi seçmemiz sebebi yukarı da belirtiğim gibi birden fazla sitelerim olduğu için ve trafik akışı fazla olduğundan bunu seçtim. Bellek seçenekleri ve İşlemçi Gücü artışları var. Örnek verecek olursak; Deluxe (1GB), Üst Düzey (2GB)

Şimdilik tek bir sitem ve senelik paket alacağım için Ekonomik paketi işaretledim.

Kendinizi kouruyun; gizlilik özelliği ekleyin bölümünde Hayır, teşekkür ederim. Reklam veren şirketler (Adsense, Admatic vs) şirketler Whois bilgilerine de bakıyor. Gizli olması SEO açısından kötüdür. Godaddy biraz alışveriş yapmamızda ısrarcı o yüzden pek özellik eklemeden Sepetten devam et butonuna basmamız yeterli olacaktır.

Ürünlerimizi sepetimize ekledik ve alışveriş tamamlama geliyor. 245,77 TL, kampanya kodu uygulamamız gerekiyor. Google Godaddy indirim kodu, arama yaptığınızda, Alan Adı + Barındırma Sadece 2,99 TL kupon kodu çıkabilir.

Godaddy hesap oluştur bölümünü doldurmamız gerekiyor. İsterseniz Facebook üzerinden ya da yeni bir hesap oluştur butonuna tıklayarak oluşturabilirsiniz. PIN kodu önemlidir herhangi bir problem olursa Godaddy Müşteri hizmetlerini aradığınız zaman sizlere lazım olacaktır.

Hesap oluşturma ve kredi kartı bilgilerini girdikten sonra domain adresimiz ve hosting alımımız gerçekleşecektir. Bundan sonra C-Panel üzerinden kurulum yapacağız.

C-Panel üzerinden Web-Uygulamaları bölümünden WordPress işaretliyoruz.

Bu Uygulamayı Kur;

Yönetici Adı: Siz belirleyeceksiniz (Not almayı unutmayınız)

Yönetici Şifresi: Siz belirleyeceksiniz (Not almayı unutmayınız)

Site Tittle: Anasayfanızın Başlığı

Web Sitesi Slogan:  Siz belirleyeceksiniz (Örnek: Blogger Sitem)

Kur: Kurulum tamamlanası ya kadar bekleyiniz.

İşlemlerimizi başarıyla tamamladık. Sitemiz hazır.

 

  • WordPress üzerinden otomatik olarak gelen yazılar ve ortam dosyalarını siliniz.
  • Kullanıcı Adı ve Şifrenizi unutmayınız.

Sitemizin paneline girmemiz için; http://siteniz.com/wp-login.php

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra; SiteMap ve Robots.txt ayarları yapmamız gerekiyor. Arama motorlarının sitemizi tanıması için; Aşağıda yer alan konuları sırasıyla yapmanız gerekiyor.

Yeni başlayanlar için muhakkak ki aşağıdaki konulara göz atmanız gerekiyor. Yeni web tasarımcılarının her sayfasında olması gerekenler.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
A'dan Z'ye WordPress Kurulumu
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir