WordPress Temasını Seçme

WordPress temaları eşit şekilde oluşturulmaz ve çok fazla WordPress kullanıcısı beğenilen ilk WordPress temasını kullanır. Görünüşe göre önemli, ama tasarımın altındaki şey daha önemli. Deneyimsiz bir WordPress tema tasarımcısı tarafından hazırlanan ücretsiz bir temanın satın alınması veya kurulması boşuna bir egzersiz olabilir.

Kötü seçilmiş bir tema aşağıdakileri de içeren her türlü baş ağrısına neden olabilir:

  • Index alma sorunları,
  • Sıralama faktörleri,
  • Güvenlik açıkları,
  • Temanızı özelleştirmede zorluklar.
  • Arama motorlarında hızlıca yükselememe sorunu,

Yetkili bir geliştirici bu sorunların birçoğunu düzeltebilir, ancak blog hayatına yeni başlamış birisi bunları çözmesi zaman alabilir ya da sayfayı akışına bırakır.

Bir WordPress teması seçerken aşağıdaki kritik özellikleri aramak sizin yararınadır.

1. Duyarlı

WordPress teması, mobil siteler için tamamen duyarlı mı? Dokümantasyon temanın tamamen duyarlı olduğunu belirtebilir ancak bunun anlamı bu değildir. Google’ın siteyi mobil siteler için duyarlı olarak tanımladığını garanti edecek, mobil cihazlara uygun bir test aracı sunuyor. Sitenizin mobil arama motoru sonuçlarında görünmesini sağlıyor ve SEO açısından da önem arz ediyor.

Google’daki  tüm aramaların yüzde 50’den fazlası mobil cihazlardan geliyor. Arama sonuçları, günümüzde mobil telefonların kullanım sıklığı bunlara örnektir.

Google’nin ücretsiz olarak sunduğu ‘Mobil Test‘ aracı ile sitenizin duyarlı olup, olmadığını test edebilirsiniz.

Not: Resime tıklayarak ‘Mobil Test sitesine ulaşabilir ya da buraya tıklayarak istenilen sayfaya ulaşabilirsiniz.

2. Temalar

WordPress temanızı seçerken SEO ve Adsense uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Her göze hoş gelen temanın elbette bir sorunu oluyor. Diğer sitemde kullanmış olduğum müzik temasının index alamama, geç index alması gibi problemlerle karşı karşıyım. Tema geliştiricileri artık temalarının sorunlarını halledfen, onları destekleyecek ve gerektiğinde güncelleme sağlayacak. Hatta bazıları inbu tür problemleri söylediğinde tepki gösteriyor ve ücretsiz yükseltmeler veya ücretli destek abonelikleri sunuyor.

3. Özelleştirme

Güçlü bir özelleştirme menüsü olmadan, tema ayarlarınızı güncellemeye çalışırken kolayca hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Özelleştirme ile sayfanızı daha popüler hale getirebilir ve trafik çekme konusunda da sıkıntı yaşamazsınız.

4. Video Eklenen Temalar

Sağlam makalelerle veya adım adım uygulama ipuçları sağlayan videolardan oluşan bir tema seçin. Birçok tema, dokümantasyonu temayla paketler ve sağlam bir uygulama kılavuzu sağlar.

Bazı tema tasarımcıları, müşterileri için temalarını özelleştirmek için adım adım videolar sunar. Bir temayı özelleştiriyorsanız, önerilen yaklaşım temanın kendisini değiştirmek değil, bunun yerine yukarıda belirtildiği gibi bir alt tema oluşturduğunuzu unutmayın.

5. Destek

Temanızı özelleştiremiyorsanız veya beklediğiniz şekilde gerçekleştirilemediği bir hata ile karşılaşırsanız, nereden destek alıyorsunuz? Yazarın adını belirlediğinizden, sitenize geri döndüğünüzden ve temayla ilgili son zamanlarda ve sıklıkla güncellemeleri olduğundan emin olun.

Tema tasarımcıları, genellikle, katılabileceğiniz forumları barındırabilir ve benzer konuları bulunan diğer kullanıcıların yanıtlarını veya araştırma konularını açabilir.

6. Çerçeveler

Tema yeteneklerini genişletmek için tema geliştiricileri temalarına Tema Çerçevesi oluşturuyorlar  . Tema kütüphanelerine, çeşitli widget’lara, özel işlevlere, komut kütüphanesi entegrasyonlarına ve diğer bazı yeteneklere sahip olabilir.

Tema Çerçeveleri avantajlıdır, çünkü bunları kullanmayan temalar genellikle kapsamlı yeteneklere sahip değildir.

7. Tarayıcı özelliği

Her tasarımcının temasını başlıca tarayıcı sürümleri arasında test etmediğini bilmeniz şaşırtıcı olabilir . Masaüstü ve mobil cihazlarda, bunlar Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari ve Opera’dır. Tasarımcılar sıklıkla Internet Explorer gibi sorunlu tarayıcıları görmezden gelirler. Bununla birlikte, IE kurumsal olarak ağır bir taban olmaya devam ediyor.

Kurumsal perspektifi çekmek için bir site oluşturuyorsanız, Internet Explorer’da daha iyi çalışın bir tema seçimini göz ardı etmeyiniz.

8. Eklenti Çokluğu

Temalar, bazı özellikleri etkinleştirmek için ihtiyaç duydukları eklentileri içeriyor. Önceden paketlenmiş eklentiler büyük bir özellikmiş gibi gelebilir, ancak bazen eklenti bağımlılığı için bir defalık lisans veya devam eden bir abonelik satın almanız gereken bir eklenti bulunur. Burada hem tema ücreti bir de eklenti ücreti ile cebimizi düşünmedikleri kesin.

9. Sayfa Düzenyeciler

Bazı temalar, site gösterisini görüntülediğinizde kesinlikle şaşırtıcı görünüyor. Bununla birlikte, düzenleme için bir sayfa açtığınızda, sayfayı oluşturmak için bir tescilli veya üçüncü taraf bir sayfa  ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Bazı tasarımcılar harika, minimal kod veya gerekli eğitimle mükemmel düzenler sağlar. Ancak diğer tasarımcılar, gereksiz kodların ve karmaşıklığın istifalarını, yol boyunca büyük bağımlılıklara neden olabilecek kaynaklar ekliyor.

Sitenizi ağırlıklı olarak sayfa yapımcıları ve görsel tasarımlar kuruyorsanız, bunları desteklemeyen başka herhangi bir temaya geçemeyebilirsiniz.

10. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Bu işlem biraz fazladan bir analiz veya profesyonellerden bir miktar yardım alabilir, ancak sayfalarınızın şablon yapısının iyi programlanmış olmasını sağlamak kritik önem taşır. HTML5, başlık, makale, bölüm, ve altbilgi gibi semantik öğeler sunar. Bu öğeler, arama motorları için olağanüstü olup, bir sayfada kenar çubuğu veya altbilgi olarak kritik olmayan yabancı unsurlardan ziyade odaklanacak içeriği tanımlayabildikleri için.

Şablonda başlık etiketleri (özellikle h1, h2 ve h3) kullandığınızdan emin olmak da önemlidir. Yalnızca tek bir h1 etiketiniz olmalı ve sonra içerik boyunca mantıksal olarak h2 ve h3 etiketleri kullanmalısınız. Bu kullanımı tanımlamak için, tarayıcınızı kullanarak sayfanın kaynağını görüntüleyebilir ve daha sonra öğeleri arayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir