+2017 WordPress Yedeklemesi Nasıl Yapılır!

Bu kabus senaryosunu yaşadınız mı? Bir eklentiyi, sitenizin temasını veya WordPress’in kendisini güncellediğinizde aniden siteniz kaybolmuş gibi görünüyor. Hatta bir “ölümün beyaz ekranı” na bakıyor olabilirsiniz – hiçbir hata mesajı, içeriği ya da hiçbir şeyi olmayan boş bir ekran.

Nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrin yok. Daha da kötüsü , sitenizi nasıl geri alacağınızı bilmiyorsunuz .

WordPress yedeklerini girin. WordPress siteniz için yedek bir strateji bulunması kritik önem taşımaktadır. Bu yazıda bir WordPress sitesinin nasıl yedekleneceğini ve bir felâket sonrası WordPress sitenizi nasıl geri getireceğinizi göstereceğiz.

WordPress Yedeklemeleri Nelerdir?

Basitçe belirtmek gerekirse, bir yedekleme, tüm web sitenizi oluşturan dosyaların ve dosyaların bir kopyasıdır. Genellikle, bu yedek kopya, kolayca erişilebilen bir yerde depolanır. Bu, canlı web sitenizin bulunduğu yerden, bilgisayarınızın yerel sabit diskinden veya harici bir sürücüye ayrı olarak web sunucunuzdaki bir konumda olabilir.

WordPress Sitemde Neden Yedeklenmeliyim?

WordPress’e yeni gelen birçok kişi, WordPress yüklendikten sonra sitelerinin güvende olduğunu ve hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceğini düşünüyor. Durum böyle değildir ve yedekleme gerekliliği söz konusudur.

Hem veri tabanı hem de web sitesi dosyalarınızın yedeğini almak, bir şeyler ters gittiğinde geri dönmek için sitenin bir kopyasına sahip olmanız anlamına gelir.

Web sitenizin yeni bir yedeklemesinin günü kurtarabileceği bazı yaygın durumlar şunlardır:

WordPress siteniz saldırıya uğradı.
Sunucunuzun bir kesilmesi var ve web barındırıcınız yalnızca sitenizin daha eski bir sürümünü alabiliyor.
Bir güncelleme sırasında bir sorun var ve sitenizin içeriği kayboluyor veya kullanılamaz hale geliyor.
Bazı önemli sayfaları veya yayınları yanlışlıkla sildiniz. Hey, hatalar oldu!
Sık sık yedekleme yapmadan, web sitenizin tamamını kaybetme riskini kurtarabilirsiniz.

Tamam, Peki WordPress Sitemi Nasıl Yedeklerim?

WordPress web sitenizi yedeklemeye başlamak için iki iyi yol vardır: Web barındırma sağlayıcı tarafından ele alınması veya bir yedek eklenti kullanılması.

1. Web Host Yedeklemeleri

Web barındırma yedeklemeleri ile, web barındırma sağlayıcı otomatik olarak web sitenizin dosyalarını ve veritabanını yedekler. Bir şey yapmanıza gerek yok. Siteniz, sizin tarafınızdan müdahale edilmeksizin otomatik olarak her gece (veya daha sıklıkla) yedeklenir. Bazı web barındırmaları, yedeklemelerinizin nerede saklanacağını ve sitenizin belirli bölümlerini yedekleyip desteklemeyeceğinizi belirtmenizi sağlar.

Otomatik yedeklemeler biz barındırma WordPress yönetilen tavsiye başlıca nedenlerinden biridir WPEngine veya GoDaddy . Her planın bir parçası olarak otomatik WordPress yedeklemelerini içerirler ve sitenizin korunup kurulmadığını bilmekten kaynaklanan huzuru verirsiniz.

Siteniz herhangi bir şekilde tehlikeye atılırsa, sitenizi en son yedeklemeye ya da tek bir tıklamayla “anlık görüntü” geri kolayca geri yükleyebilirsiniz.

2. Yedekleme Eklentileri

Her ev sahibi otomatik yedekleme hizmeti sunmuyor. Durumunuz buysa, yedeklemeleri yönetmek için VaultPress çevrimiçi yedekleme hizmetini veya BackupBuddy eklentisini kullanmanızı öneririz.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin seçeneğin en hafifidir. BackupBuddy’den daha az özellik barındırır, ancak kalkması ve çalışması çok daha kolaydır. UpdraftPlus WordPress Backup Plugin’i kurduktan sonra seçeceğiniz ortam dosyalarını dikkat etmeniz gerekiyor.

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin ayarlarının WordPress yönetim panelinizde olmadığını farkedeceksiniz. Yalnızca eklentinin geçerli durumunu ve sitenizin en son ne zaman yedeklendiğini göreceksiniz.

Ayarlar kontrol paneline yönlendirilmek için aşağıda gösterilen “UpdraftPlus WordPress Backup Plugin kontrol paneli” bağlantısına tıklamanız yeterlidir.

WordPress-UpdraftPlus-Backup-Restore
WordPress-UpdraftPlus-Backup-Restore-Page
WordPress-UpdraftPlus-Backup-Restore-Page-Start
WordPress-UpdraftPlus-Backup-Restore-Page-Start-Ok
WordPress-UpdraftPlus-Backup-Restore-Page-Start-Ok-Download

Umarım bu anlatım sizlerin yararına olmuştur, aklınıza takılan herhangi bir sorularını için yorum yazarak diğer arkadaşlara da yardımcı olmanız dileğiyle.

Kısa Özet
Yayın Tarihi
Konunun Adı
+2017 WordPress Yedeklemesi Nasıl Yapılır!
Verilen Puan
51star1star1star1star1star

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir